• RECENZJE/REVIEWS

  • WYWIADY/INTERVIEWS

  • Reklamy

Game Fest 2013 – z wizytą u Magmy

Game Fest

W dniach 23-24 listopada odbyła się już trzecia z kolei edycja Wrocław Game Fest – festiwalu gier planszowych, który gościł w stolicy Dolnego Śląska. Gospodarzem był Uniwersytet Przyrodniczy, który udostępnił Centrum Dydaktyczno-Naukowe przy ulicy Grunwaldziej 24A, a twarzą imprezy był jak zawsze Maciej „Magma” Smiatacz.

Klika lat temu udało się wyremontować tory kolejowe na trasie Legnica-Wrocław, dlatego podróż na tym odcinku zajmuje nieco poniżej godziny. Ale nie dość, że trzeba wcześnie wstać, by dotrzeć na czas – szynobusy są zawsze zatłoczone. Lepiej jest już z komunikacją miejską we Wrocławiu i bez problemu można dotrzeć na Grunwaldzką autobusem lub tramwajem.

Viewty

Wybraliśmy się z wizytą do „Magmy” w sobotę, gdyż wtedy festiwal trwa o 2 godziny dłużej (10:00-20:00) niż w niedzielę (10:00-18:00). Budynek Uniwersytetu jest okazały i nowoczesny. Game Fest zawsze odbywa się na dziedzińcu budynku. Najpierw trafiamy na szatnię, a potem do punktu akredytacyjnego. Warto wpisać się na listę, gdyż można było wygrać sporo ciekawych planszówek.

WYSTAWCY

Viewty

Zaraz przy wejściu swoje stanowisko i sklep miało G3. Przez ostatnie lata wydawnictwo ogromnie się rozwinęło i widać to po ich punkcie. Polskie (Enclave, Craftsmen) i zagraniczne tytuły. Od prostych karcianek, po średnio zaawansowane pozycje, aż po wyjątkowo wymagające eurogry. Dostrzec można było fantastyczne rodzime edycje gier estońskich i rosyjskich projektantów.

W rogu wciśnięte było stanowisko Portalu, gdzie prezentowano (również można było nabyć) najnowsze produkcje, w tym przedpremierowo Neuroshimę Hex 3.0. A w roli gospodarza wystąpił Piechu. Widać, że Trzewik nie daje wytchnienia swoim pracownikom, bo Łukasz Piechaczek był obecny również tydzień wcześniej na gdańskim Gramy. Przynajmniej z Wrocławia do Gliwic ma dużo bliżej 😉

Viewty

Najwięcej miejsca zajmowało stanowisko… Tactic Games, gdzie królowały Angry Birds. Na całej szerokości ściany ustawiono kilkadziesiąt pudełek planszowej wersji komputerowego hitu. Znalazło się sporo miejsca do zabawy dla dzieci, oczywiście, w towarzystwie Ptaków. Najwięcej chętnych było jednak na rozgrywkę w białe pudełko z iKNOW. To specyficzny rodzaj quizu, gdzie odgadujemy spośród 4 rodzajów pytań, ale także obstawiamy, czy przeciwnicy zgadną. Punktujemy za poprawne obstawianie i za poprawne odpowiedzi. Gra się bardzo przyjemnie, choć obawiam się nieco o regrywalność tytułu.

Swój sklep miała również Lacerta, ale prezentacje miała chyba tylko gra Mage Knight. Szkoda, że wrocławski wydawca nie pokusił się o stoisko z prezentacjami z prawdziwego zdarzenia na własnym podwórku.

Viewty

Dostrzegłem również stoły z prezentacjami gier wydawnictwa Gry Leonardo (m.in. Mare Balticum) oraz Phalanx Games Polska (Świat Dysku i Wiedźmy).

ATRAKCJE

Tych było całkiem sporo, a najbardziej przypadł mi przypadło do gustu losowanie nagród. Udało się nawet przywieźć z festiwalu jedną grę – Activity od wydawnictwa Piatnik. Plan imprezy wyglądał następująco:

Viewty

23 listopada 2013 10.00 Otwarcie Wrocław Games Fest 2013
23 listopada 2013 12.00 Turniej gry wydawnictwa Egmont Polska „Potwory w Tokio” 13.30 dla wszystkich
23 listopada 2013 14.00 Turniej gry wydawnictwa Granna „Hej! To moja ryba” 16.00 dla dzieci
23 listopada 2013 16.00 Turniej gry wydawnictwa Lacerta „Santiago de Cuba” 18.00 dla wszystkich
23 listopada 2013 18.00 Turniej gry wydawnictwa G3 „Halli Galli” 19.00 dla wszystkich
23 listopada 2013 20.00 Zakończenie pierwszego dnia imprezy
24 listopada 2013 10.00 Początek drugiego dnia festiwalu
24 listopada 2013 12:00 Turniej gry wydawnictwa Gry Leonardo „Letnisko” 13.30 dla wyjadaczy
24 listopada 2013 13.00 Turniej gry wydawnictwa Tactic „Angry Birds” 14.00 dla dzieci
24 listopada 2013 15.00 Turniej gry wydawnictwa Granna „Rancho: Super Farmer” 16.30 dla dzieci
24 listopada 2013 17.30 Podsumowanie festiwalu
24 listopada 2013 18.00 Zakończenie Wrocław Games Fest 2013

ORGANIZACJA

W porównaniu do gdańskiego Gramy, gdzie w tym roku było  ponad 6500 odwiedzających przez dwa dni, Game Fest zanotował ponad 500 osób pierwszego dnia – co plasuje go w czołówce imprez tego typu w naszym kraju.  Na plus i to duży należy obecność spore ilości tłumaczących gry. Już na etapie wypożyczalni informowano kto zna dany tytuł i może wprowadzić nas w arkana danej pozycji. Zdarzało się również, że zaczepiano nas z pytaniem, czy wytłumaczyć daną grę.

Wypożyczalnia, o dziwo, okazała się przebogata w tytuły. W porównaniu do listy podanej na stronie internetowej – bardziej wymagający planszówkowicze mogli znaleźć rzadziej dostępne i bardziej złożone pozycje. Nie było również ważenia znanego z Gratislavii, a i obsługa była szybsza niż na Gramy.

Viewty

Co prawda, festiwal nie miał własnego kateringu, ale stali bywalcy z pewnością udali się do uniwersyteckiej stołówki (piętro wyżej), gdzie można tanio i smacznie zjeść. Bardziej wymagający mogli się udać do pobliskiej galerii handlowej. Nie doszło do sytuacji znanej choćby z ostatniego Gramy, gdzie w drugi dzień imprezy trzeba było zapłacić za posiłek na miejscu ponad 50 zł za osobę! Centrum dużego miasta ma jednak spore zalety.

WRAŻENIA

Na imprezie trafiłem na sporą grupę znajomych, z którymi mogłem zagrać. Malakis wyciągnął ze swojej torby trudno dostępne gry kickstarterowe. W wypożyczalni znalazłem Qin Reinera Knizi i Tash-Kalar: Arena of Legends Vlaady Chvatila. Nie przepuściłem też okazji zagrania w Intrigue City – nowości z Essen od Purple Games.

Viewty

Bawiłem się wyśmienicie i szkoda było wracać do domu. Nie dopisało tylko PKP, które pozwoliło wrócić do domu dopiero przed północą. W porównaniu do Gramy, na którym byliśmy tydzień wcześniej Game Fest mile mnie zaskoczył. I w przyszłym roku wybiorę jednak  raczej na wyprawę do Wrocławia niż Gdańska.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: