• RECENZJE/REVIEWS

  • WYWIADY/INTERVIEWS

  • Reklamy

Intrigue City – rzut okiem

Intrigue City
Szumnie na Game Feście zapowiadano obecności nowości z Essen, czyli Intrigue City od wydawnictwa Purple Games. Zagraniczne wydania, nowości z Essen – tu mnie organizatorzy mają. Pierwsze kroki na Game Feście kierujemy właśnie ku stoisku z grą. Nie ma. Przedstawicieli wydawcy nie ma. Warto wspomnieć, jak w kilku miejscach Gratislavii można było znaleźć informacje o możliwości kupna gry po preferencyjnej cenie – ale jak kupić coś, czego nikt nie reklamuje? Na szczęście, gra jest dostępna w wypożyczalni i jest nawet młody tłumaczący.

Intrigue City to debiut ekipy greckiego wydawnictwa Purple Games. Eurogra rozgrywa w się w stolicy krainy Core – mieście Aar. Poprzez intrygi i zręczne machinacje Liga Pająka, sekretna wysoka rada wpływa na działalność 6 gildii w mieście. W czasie zabawy przyjdzie nam się wcielić w członka Loży, którzy subtelnymi metodami będzie wpływał na poszczególne gildie – zwycięzca, czyli Wielki Konsul Aar, może być tylko jeden.

Viewty

Oprawa graficzna

Intrigue City posiada małe, podłużne pudełko, w której znajdziemy grube, kartonowe elementy oraz porządne, drewniane elementy. Karty w zestawie są dobrej jakości. Gorzej z symboliką, bo ta nie jest zbyt intuicyjna. Dominuje ciemny brąz, choć nie brakuje w grze też innych kolorów. Intrigue City to porządnie wykonana eurogra.

Rozgrywka

Na planszy wykładamy karty akcji w liczbie zależnej od ilości graczy. Rozgrywka toczy się przez 8 rund. Każda dzieli się na 2 fazy, po każdych 2 rundach następuje runda Era Change. Zgodnie z ruchem wskazówek zegara gracze kolejno podejmują swoją turę, na którą składa się:

1. faza akcji – podczas której gracze podejmują następujące czynności:

  • wykładają na planszę (dokładnie: na wybraną kartę akcji) swój pion akcji. Są dwa rodzaje pionów: defensywny i ofensywny.
  • wykonują wybraną akcję. W zależności czy użyty pion jest defensywny lub ofensywny – następuje przesunięcie tokenów wpływu (oddziałując tym samym na wybraną gildię) na planszy aktywnego gracza lub jego przeciwnika. Akcja obronna pozwala dodatkowo pociągnąć kartę przysługi gildii, na którą oddziaływaliśmy.
  • przesuwają swój znacznik na torze intrygi na podstawie kosztu użytej w tej turze akcji. Każda karta posiada inny koszt, który zależny jest od miejsca, które zajmuje na planszy. Kolejną turę rozpocznie gracz z niższą pozycją na torze. Widać od razu, że nie warto podejmować za często zbyt kosztownych akcji.

2.  faza końca rundy – podczas której gracze sprawdzają, czy osiągnęli Equilibrium. Na polach gildii znajdować mogą się tokeny   wpływu w 3 kolorach o 3 różnych wartościach. Suma ich kombinacji o wartości 6 to właśnie pożądana przez członków Ligii Pająka równowaga. Za każdą gildię, która osiągnie Equilibrium, gracze zdobywają odpowiednią kartę Equilibrium.

Viewty

Po dwóch turach następuje Era Change, podczas której gracze zagrywają swoje karty siły gildii (pierwsze 2 tury odkryte, a 2 ostatnie zakryte). Pozwalają one na zwiększenie siły poszczególnych gildii na ich torach na głównej planszy. Jest to o tyle istotne, gdyż na koniec zabawy ilość posiadanych kart Equilibrium danej gildii mnożymy przez jej siłę – wynik oznacza naszą zdobycz punktową.

Celem zabawy jest zdobycie jak największej ilości punktów i oprócz kilku dodatkowych sposobności – najważniejsze jest zdobycie jak największej ilości najwyżej punktowanych kart Equilibrium.

Viewty

Wrażenia

Niewątpliwą zaletą Intrigue City jest stosunkowo krótki czas rozgrywki. Jedna akcja na gracza w rundzie, a po dwóch kolejkach następuje Era Change i zdobywanie kart Equilibrium. Gracza wspierać podczas zabawy mają karty przysług gildii – niestety, ich ikonografia i sposób działania jest wyjątkowo mało intuicyjny i do tego zawiły (podobnie zresztą jak kart akcji). Zniechęcać może również obecność mnogiej ilości wszelakich oznaczeń i nazw własnych. Intrigue City to nie jest pozycja, która w żaden sposób porywa. To porządna, rzemieślnicza robota, gdzie wszystko jest poprawne. Ot kolejny worker placement, którego główną zaletą jest naprawdę krótki czas rozgrywki i poprawnie przygotowane zasady.Viewty

 

Profil gry w serwisie Board Game Geek

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: