• RECENZJE/REVIEWS

  • WYWIADY/INTERVIEWS

  • Reklamy

Asgard’s Chosen – służ bogom nordyckim

Asgard's Chosen

Zapraszamy do lektury i komentowania recenzji gry opartej o mechanikę deck buildingu w klimatach mitologi nordyckiej.

Projektanci gier planszowych czerpią inspirację niemal ze wszystkich dziedzin życia ludzi. Sfera wiary wydaje się trudna do przełożenia na „język gry”, jednakże powstało już sporo tytułów opartych na wierzeniach. Gry te nawiązują do mitologii greckiej (np. Cyclades), nordyckiej (np. Yggdrasil) czy też wykorzystują postacie bogów z różnych religii, np. Teomachia. W roku 2013 została wydana następna gra osadzona w mitologii nordyckiej – Asgard’s Chosen. Dobrych gier nigdy dosyć, dlatego sprawdźmy, czy wspomniana pozycja zasługuje na miano „dobrej gry”.

Skandynawia jest miejscem pięknym, ale dość surowym. Kojarzy się z zimnem, nieskalaną przyrodą i Wikingami. Czy Asgard’s Chosen oddaje ducha Skandynawii? Na pudełku recenzowanej pozycji możemy zobaczyć Wikinga i właśnie tego spodziewaliśmy się po grze związanej z mitologią nordycką. Wewnątrz pudełka znajdujemy solidne kafle terenu, drewniane pionki i sześciany oraz karty z tektury o średniej grubości. Karty dzielą się na trzy grupy: bogowie, kreatury i przedmioty. Ilustracje przedmiotów są schematyczne, wizerunki bogów – estetyczne, najlepiej natomiast wyglądają kreatury. Każda taka karta ma swoją nazwę wpisaną pod określeniem terenu, jakie stworzenie zamieszkuje (dla ułatwienia kolor tła wyraźnie sugeruje typ obszaru). Same zaś obrazki są ładne i klimatyczne. Zawierają więcej szczegółów niż pozostałe typy kart. Ilustracje kreatur nie są cukierkowe – wydają się raczej estetyczne i niepokojące (przecież większość kreatur to potwory). Szata graficzna współgra więc z tematyką gry, kolorystyka jest spokojna i pasuje do realiów Skandynawii, choć śniegu na obrazkach nie znajdziemy.

SONY DSC

Czego oczekują bogowie?  W Asgard’s Chosen użyczają łask, ale mają również pewne wymagania. Ten z graczy, który spełni życzenia odpowiedniej liczby bogów – wygra. Dowiedzmy się więc, jak możemy spełnić wymagania bogów.

Mechanika gry łączy element deck buildingu z area control. W startowych taliach gracze mają tylko karty bogów, pozostałe zaś karty (przedmioty i kreatury) muszą kupić.  Nabywać karty możemy tylko wtedy, gdy nasza postać stoi na terenie kreatury, którą chcemy kupić. Nie jest to proste, bo obszary są bronione, albo przez losowo dobieraną milicję, albo przez gracza, który wcześniej opanował teren. Wejście na na nowy teren wiąże się z walką. Gdy przejmiemy obszar, możemy nabywać kreatury. Przedmioty mamy okazję kupić w miastach, które również są bronione przez milicję. Pokojowo możemy wkroczyć jedynie na obszary zaczarowane, ale nie możemy nigdy przejąc kontroli nad nim i zostawić tam naszego znacznika.

SONY DSC

Rozwiązania mechaniczne są dość podobne do tych, jakie zastosowano w grze Trains – w obydwu pozycjach gracze skupiają uwagę zarówno na planszy, jak i na swojej talii. Jednak w Trains karty są tylko środkiem do opanowania obszarów (mechanizm area control dostarcza punktów), natomiast w Asgard’s Chosen sytuacja jest odwrotna. Kontrola nad terenami jest środkiem, który pozwala kupować karty i spełniać warunki zwycięstwa, jakie zawierają karty bogów.

Asgard’s Chosen to gra, którą cechują solidne, estetyczne, klimatyczne komponenty. Te właśnie określenia  mogą kojarzyć to z Skandynawią.  Recenzowana pozycja  to udane połączenie mechanizmów : deck building i area control.  Tytuł zasługuje na miano ‚dobrej gry”.

SONY DSC

Plusy:

  • estetyczne, solidne komponenty
  • klimat
  • udane połączenie mechanizmów: area control i deck building

Minusy:

  •  wrażenie zmarnowanego potencjału – przy niezłej mechanice i klimacie mogła to być gra wybitna

Ocena ogólna

Ocena ogółem 5/6

5/6

Grafika/Jakość

Grafika/Jakość 5/6

5/6

Grywalność

Grywalność 4,5/6

4,5/6

Profil gry w serwisie Board Game Geek

Profil gry na stronie wydawcy

Reklamy

Jedna odpowiedź

  1. […] w tym listę sześciu tytułów, które cieszyły się największą popularnością. RECENZJE:- PrzystanekLegnica ocenia krótko i bardzo pozytywnie osadzoną w nordyckim klimacie Asgard’s Chose… Wynik 5/6 jest nieco zaskakujący po stwierdzeniu, że grając odnosi się wrażenie zmarnowanego […]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: