• RECENZJE/REVIEWS

 • WYWIADY/INTERVIEWS

 • Reklamy

Star Trek: Catan – James T. Kirk jako kosmiczny osadnik

SONY DSC

Eksploracja kosmosu była od zawsze marzeniem człowieka. Ciekawość tego, co kryje się daleko i tego czy jesteśmy sami we wszechświecie. Dzielna załoga statku Enterprise z serialu telewizyjnego Star Trek : The Orginal Series przemierza właśnie kosmos, podróżując tam, gdzie nie dotarł do tej pory nikt. Do tej pory było niewiele udanych adaptacji tematyki filmowej na potrzeby gier planszowych. A co by się stało, gdyby kultowy serial został przedstawiony w realiach legendarnej już gry? Star Trek z mechaniką Osadników Catanu?

W tej grze każdy ma swoje własne Enterprise

Wielkie, wschodzące, pomarańczowe słońce na tle bezkresnego kosmosu z milionem gwiazd oświetla ludzką bazę na jednej z planet Drogi Mlecznej – a na głównym planie statek kosmiczny. Taką ilustrację znajdziemy na wieczku gry Star Trek Catan. Bardzo klimatyczne wprowadzenie do rozgrywki – zachęci do otwarcia pudełka (naprawdę ciężkiego) z pewnością nie tylko fanów serii. Wydawca gry (Mayfair Games) nie zawodzi i pudełko posiada doskonale wyprofilowaną plastikową wypraskę z przegródkami na wszystkie elementy. Grube kartonowe elementy ( w tym pomoce graczy) świetnie zaprojektowane, kolorowe i czytelne. Szkoda tylko, że planety nie są dwustronne – można by w ciekawy sposób urozmaicić rozgrywkę. Śliskie karty, choć dobrej jakości są stosunkowo cienkie i nietypowego rozmiaru – potrzeba do ich zabezpieczenia koszulek nietypowej wielkości. Nie zapominajmy o ilustracjach na kartach – bardzo udana kreska, która przedstawia sceny, a także postacie z uniwersum serialu! o Podobać się mogą kości z dużymi, wyraźnymi oczkami, a do tego pokryte klimatyczną „gwiezdną fakturą”. Najlepsze na koniec – każdy dostaje swój własny zestaw placówek, stacji kosmicznych oraz… statków. Tak, tak każdy otrzymuje flotyllę własnych Enterprise’ów – plastikowych miniaturek na specjalnej, przeźroczystej podstawce. Widok zachwycający nie tylko dla fanów uniwersum Star Treka. A psuć szyki podczas rozgrywki będzie nam figurka klingońskiego krążownika klasy Bird of Prey. Instrukcji jako takiej nie ma w pudełku. Mamy za to 3-częściowe przedstawianie zasad oraz Almanach z alfabetycznym przedstawieniem wszystkich reguł. Fenomenalne i proste wprowadzenie do przygód w kosmicznym Catanie.

SONY DSC

Podbój kosmosu nie był nigdy prostszy

Na początku warto wspomnieć, że Star Trek Catan nie jest zupełnie nową pozycją, a tylko swoistą implementacją w realia telewizyjnego serialu. Jeżeli ktoś już posiada klasycznych Osadników z Catanu nie znajdzie tu nowych, rewolucyjnych zmian.

Siłą gry jest modularna plansza, którą składamy z kafli przed rozpoczęciem zabawy – za każdym razem jest nieco inna. Rozpoczynamy z dwoma statkami i dwoma placówkami na planszy. Otrzymujemy jeszcze startowe zasoby i możemy zaczynać zabawę. W swojej turze gracz:

 1. Musi rzucić 2 kośćmi sześciościennymi w celu ustalenia pozyskanych zasobów (woda, jedzenie, tlen oraz dwa fikcyjne surowce z serialu: tritanium i dilithium). Pozyskujemy po jednym zasobie (reprezentowanym przez odpowiedni typ kart) z planet, o numerze, który wypadł na kościach. Warunek jest jeden: nasza placówka (lub jej ulepszona wersja czyli stacja kosmiczna) musi znajdować się na styku z odpowiednim kaflem -heksem.
 2. Może handlować zasobami. Wymieniać się się z przeciwnikami (za obopólną zgodą) w dowolnej konfiguracji. Dozwolona jest również wymiana według przelicznika pól na skraju planszy (warunkiem jest sąsiadująca nasza placówka). Trzecia możliwość to wymiana z „bankiem” w stosunku 4:1 za dowolny zasób.
 3. Można wykonać akcje budowy. Mapa obszaru Federacji Planet czyli plansza zbudowana jest z pól – heksów. Statków używamy, aby budować drogi poprzez znane sektory. W tym celu umieszczamy miniaturki na krawędziach heksów (jedna krawędź – jedna figurka). Placówki możemy budować jedynie na styku (przecięciu) krawędzi heksów (obok swoich statków) – z zachowaniem zasady, że na sąsiednim przecięciu nie może znajdować się inna placówka. Stacje kosmiczne z mechanicznego punktu widzenia to nic innego niż rozwinięta placówka (ale uwaga: podwajają one ilość pozyskiwanych surowców!). Na kartach pomocy gracza podany jest koszt wzniesienia poszczególnych budynków.
 4. Można nabywać karty rozwoju oraz karty wsparcia. Te pierwsze mogą dostarczyć dodatkowych punktów zwycięstwa lub wykonywać specjalne akcje. Drugi typ to novum w serii. 10 kart postaci (rozpoczynamy zabawę z jedną z nich) posiada unikalne „moce”. Pierwsze wykorzystanie zdolności pozwala odwrócić nam kartę – możemy ją odrzucić i wybrać nową lub następny raz znowu skorzystać z umiejętności. Po drugim skorzystaniu z zalety postaci musimy już ją odłożyć, ale wolno nam „przejąć” następną.

SONY DSC

Fani klasycznych Osadników z Catanu z pewnością zauważyli, że nie wspomniałem o obecności złodzieja, który okradał dzielnych farmerów z Catanu. Oczywiście i w kosmicznej wersji gry po wypadnięciu na kościach wyniku „7” – pojawia się niebezpieczeństwo. Gracz, który uzyska ten wynik bierze figurkę klingońskiego krążownika i umieszcza na jednym z obszarów przeciwnika. Ten przez całą bytność na nim statku nic nie produkuje. Do tego gracz, którego runda aktualnie trwa zabiera losowo z ręki nieszczęśnika jedną kartę. Oczywiście wszyscy gracze mający na ręce więcej niż 7 kart musi zrzucić ich nadmiar.

Zabawę wygrywa ten, kto pierwszy zdobędzie 10 punktów. Każda placówka warta jest jeden, a stacja kosmiczna aż 2.  Punkty możemy jeszcze pozyskać z kart rozwoju, a także za posiadanie najdłuższego, nieprzerwanego ciągu złożonego z naszych statków oraz największej ilości kart Interwencji Gwiezdnej Floty.

Zasady gry Star Trek Catan są niezwykle przystępne i proste i mogą stanowić doskonałe wprowadzenie w świat gier planszowych. Bardziej doświadczonych planszówkowiczów może denerwować pewna powtarzalność rozgrywki, a także spora losowość. Oprócz umiejętności, też trzeba mieć sporo szczęścia w rzutach. Oczywiście wprowadzone karty wsparcia znacząco pozwalają na zwiększenie kontroli nad rozgrywką. Pamiętajmy jednak, że warto dobierać karty z uwzględnieniem aktualnej  sytuacji na planszy. Może się zdarzyć, że utkniemy z naszą niewykorzystaną postacią przez większość zabawy. Należy też sporo budować, zwłaszcza placówek – nie zapominając jednocześnie o niezwykle pomocnych kartach rozwoju.

SONY DSC

Być jak James T. Kirk

Fanem klasycznych Osadników z Catanu nigdy nie byłem, a z gier dla początkujących zdecydowanie wolałem Wsiąść do pociągu. Suche eurogry pełne wiejskich i średniowiecznych klimatów to nie jest tematyka, która mnie przyciąga. Jako jednak wielki fan uniwersum Star Treka nie mogłem się oprzeć pokusie zakupu nowej implementacji Catanu. Wprowadzenie specjalnych zdolności postaci, a do tego przechodnich, uważam za strzał w przysłowiową dziesiątkę. I nagle w klasyczną pozycje gra się dużo przyjemniej. Nie przeszkadza nadmierna losowość czy pewna powtarzalność. Oczywiście pozycje polecić mogę przede wszystkim fanom serialu i początkującym planszówkowiczom. Bardziej doświadczeni gracze powinni sięgać po tytuł sporadycznie, a przyjemność płynąca z rozgrywki z pewnością będzie spora.

Plusy:

 • jakość wykonania
 • rewelacyjne miniatury statków
 • prostota zasad
 • klimat Star Treka
 • karty wsparcia
 • świetna gra na początek przygody z planszówkami

Minusy:

 • spora losowość
 • powtarzalność rozgrywki
 • raczej nie dla doświadczonych graczy

Ocena ogólna

Ocena ogółem 5/6

5/6

 Grafika/Jakość

Grafika/Jakość 5/6

5/6

 Grywalność

Grywalność 5/6

5/6

Profil gry w serwisie Board Game Geek

Reklamy

Jedna odpowiedź

 1. Bardzo ciekawy pomysł i fajny tekst. Tylko muzyki z czołówki filmu brak :p

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: