• RECENZJE/REVIEWS

 • WYWIADY/INTERVIEWS

 • Reklamy

Star Trek: Catan – Federation Space Map Set – gratka nie tylko dla fanów Spocka

SONY DSC

W kinach mogliśmy śledzić przygody młodego Jamesa T. Kirka i jego załogi, a wydawnictwo Mayfair Games zaprasza nas w podróż sentymentalną do czasów klasycznej serii Star Treka. Ostatnim razem mieliśmy możliwość zapoznania się z Osadnikami z Catanu w kosmicznej wersji. Tym razem dostaniemy… zestaw nowych map, na których będziemy mogli toczyć kolejne rozgrywki. Zapraszam do recenzji Star Trek: Catan – Federation Space Map Set.

SONY DSC

Nie lada gratka dla fanów

Tym razem nie mamy tak efektownej okładki, jak w przypadku wersji podstawowej gry. Ot, mamy rzut na górną część Enterprise, a na tle kosmosu wyświetloną część mapy galaktyki. Za to pudełko choć gabarytami o 2/3 mniejsze od wersji podstawowej jest wyjątkowo ciężkie. W środku znajdziemy kilkanaście średniej grubości tekturowych żetonów.  Warto zwłaszcza zwrócić uwagę na liczniki punktacji – każdy w kolorze jednego z imperiów (Klingoni, Romulanie, Vulcanie i Federacja Planet), a co ciekawe liczby na nich są podane w odpowiedni języku. Niezwykle klimatyczne rozwiązanie, choć w czasie rozgrywki cyfry mogą się mylić. Kryzys dopada wszystkich przedsiębiorców, ale nie Mayfair Games! W pudełku znajdziemy 2 nowe plansze-mapy (nie jest to klasyczny układ „jednobryłowy” znany z Catanu). Każda na grubej tekturze, pokrytej specjalną siateczką zabezpieczającą, do tego podklejone od spodu. Świetne rozwiązanie w czasach, gdy dla oszczędności drukuje się plansze dwustronnie – co powoduje ich łatwiejsze niszczenie. Projekty są wykonane wyśmienicie, może poza kilkoma podobnymi kolorami niektórych planet, co może czasem mylić. W filmie kinowym Star Trek VI: Wojna o pokój w kwaterze kapitana Jamesa T. Kirka na ścianie wisi mapa – Zbadana Galaktyka. To ona stanowiła inspirację dla zestawu map stworzonych na potrzeby Star Trek: Catan – Federation Space Map Set. W pudełku jeszcze znajdziemy kolorową instrukcję, w której nowe zasady zajmują raptem 2 strony.

Osobny akapit należy blisko 20 stronom instrukcji, które zawierają opis klasycznych odcinków Star Trek: Oryginalna Seria. Oczywiście, nie w klasyczny sposób. Każda planeta z zestawu map ma swój opis w Almanachu Planetarnym. Znajdziemy jej ilustracje i odniesienie w jakim kontekście pojawiła się w telewizyjnym serialu (często z odniesieniem do konkretnego odcinka). Almanach zawiera również mnóstwo cytatów ze Star Trek: Oryginalna Seria. Gratką dla fanów będzie również możliwość obejrzenia zdjęć z oryginalnej produkcji. Na końcu Almanacha znalazł się spis wszystkich 79 epizodów wraz z datą ich pierwotnej emisji. Rewelacja i nie lada gratka dla każdego miłośnika Star Treka, zwłaszcza fana Jamesa T. Kirka i jego załogi.

SONY DSC

Eksploracja Zbadanej Galaktyki dla każdego

W porównaniu do podstawowej wersji gry, w Star Trek: Catan – Federation Space Map Set nie układamy mapy, a wybieramy jedną z gotowych. Tak, tak – to, czego nienawidzi wielu fanów uniwersum Catana, czyli ustawianie kafli terenu, a zazdrości miłośnikom Wsiąść do pociągu czyli gotowe trasy, pojawia się w dodatku do gry Star Trek: Catan. Gdy już wybierzemy jedną z 2 dostępnych map, przyjdzie nam otrzymać specjalne liczniki punktacji z odpowiednimi znacznikami. W czasie zabawy obowiązują standardowe zasady rozgrywki, lecz z małymi wyjątkami:

 • placówki możemy budować tylko w wyznaczonych miejscach – oznaczonych specjalnym symbolem.
 • statki możemy stawiać tylko na żółtych i czerwonych drogach. Zakazane jest stawianie swoich Enterprise’ów na miejscu, które sąsiaduje z placówką, jeżeli już nie mamy naszego pojazdu sąsiadującego z placówką z drugiej strony.
 • jeżeli kontrolujemy czerwoną drogę (mamy tam swój statek), to kontrolujemy również przyległe centrum wymian (trading post).
 • pojawiają się też specjalne pola na planszy, które dostarczają 1 punkt zwycięstwa każde. Wystarczy umieścić statek na sąsiadującej drodze.
 • można przedłużyć zabawę poprzez granie do 13 (w 3 osoby) lub 14 (4 osoby) punktów zwycięstwa – co gorąco polecam, bo przy korzystaniu z nowych zasad, gra kończy się szybciej niż podczas rozgrywki w samą wersję podstawową.

SONY DSC

Nowy Catan Almanachem stoi

Star Trek: Catan – Federation Space Map Set to przede wszystkim zestaw nowych map, a także niesamowity Almanach – stanowiący wspaniałe kompedium wiedzy na temat Star Trek: Oryginalna Seria i nie tylko! Podobać się musi jak zwykle u Mayfair Games wysoka jakość wykonania, a także nowy sposób punktowania. Podobnie jak w wersję podstawową, również na nowych mapach gra się bardzo przyjemnie (a do tego nie trzeba układać kafli terenu!). Zgrzytem na pewno jest brak jakiś nowych innowacyjnych rozwiązań mechanicznych, co cechuje choćby wszystkie kolejne dodatki do Wsiąść do pociągu. Świetne rozszerzenie dla posiadaczy wersji podstawowej, a myślę, że i fani serii Star Trek ze względu na obecność Almanachu powinni być zadowoleni z zakupu.

Plusy:

 • wysoka jakość wykonania
 • 2 gotowe mapy na dwóch osobnych planszach
 • mapy wzorowane na odpowiedniku z kwatery Jamesa T. Kirka!
 • fantastyczny Almanach Planetarny
 • liczniki punktacji (klingoński, vulcański, federacyjny i romulański)

Minusy:

 • brak innowacyjnych rozwiązań mechanicznych na miarę map do Wsiąść do pociągu
 • krótsza rozgrywka niż w wersję podstawową
 • mogą się mylić liczby (w obcych językach) na licznikach punktacji

Ocena ogólna

Ocena ogółem 5/6

5/6

Grafika/Jakość

Grafika/Jakość 5/6

5/6

 Grywalność

Grywalność 5/6

5/6

Profil gry w serwisie Board Game Geek

Profil gry na stronie wydawcy

Reklamy

Jedna odpowiedź

 1. Napiszę krótko i zwięźle: pomysł mnie zachwyca!!!!!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: