• RECENZJE/REVIEWS

  • WYWIADY/INTERVIEWS

  • Reklamy

Wieści z kraju i ze świata #2

Witcher

Zapraszamy do przeglądu wieści z kraju i ze świata.

WSTĘPNIAK

Quo vadis, Ignacy?

Zawsze marzyłem o pisaniu wstępniaków, jednak nigdy nie było mi dane pracować w żadnej gazecie, a w serwisach internetowych nie ma na to miejsca. Strony komunikują się ze swoimi Czytelnikami poprzez forum lub drogą mailową. My chcemy podejść do sprawy inaczej. Będziemy, oczywiście, jako jedyna strona w Polsce cyklicznie informować Was o najciekawszych informacjach i z kraju i ze świata jednocześnie. Chcemy również komunikować się z Wami poprzez takie właśnie wpisy. Przed newsami zawsze czekał będzie na Was krótki felieton na bieżące (i nie tylko) tematy. Czekamy na uwagi i sugestie!

Planszówkowe media ostatnich dni zdominowała jedna osoba – oczywiście nie kto inny niż Ignacy Trzewiczek. Wszyscy czekają na jakieś komentarze dotyczące planszowego Wiedźmina, a tu nagle kolejna bomba: Ignacy Trzewiczek jako pierwszy polski designer zostanie „wydany” przez światowego giganta gier planszowych (takich dla graczy), czyli amerykańskie Fantasy Flight Games. Cieszy to ogromnie, bo widać, że i nasi projektanci witają na światowe salony.

Udział FFG w projekcie o Wiedźminie dobrze wróży (wydawca jest znany z wysokiej jakości wydawanych przez siebie produktów), choć i Amerykanom zdarzają się większe i mniejsze wpadki. Ignacy Trzewiczek pokazał, że potrafi tworzyć projekty nieszablonowe. Pamiętacie jego romans z Narodowym Bankiem Polskim czego wynikiem była gra Prêt-à-Porter  ? Tego się chyba nikt nie spodziewał. A wiecie jaki designer wydał swoją książkę (co prawda na Kickstarterze, ale zawsze) z poradami o robieniu gier? Też projektant z Gliwic.
Trzewiczka znamy jako osobę, która mocno przeżywa krytykę swoich produkcji, ale też osobę, która z ogromną pasją zachęca do swoich dzieł. Pan Ignacy pisze na swoim blogu, że chwalić się to takie nie polskie, ale należy walczyć ze stereotypami. Myślę, że trzeba umieć ganić, ale i chwalić.

Quo vadis, Ignacy? Idziesz w dobrą stronę! Tak trzymaj i oby tak dalej!

NEWSY

Hoyuk – prehistoryczna gra

Już 25 lutego Mage Company startuje z nowym projektem na Kickstaterze. Hoyuk to niezależna językowo gra dla grona od 2 do 5 osób, która została zainspirowana pierwszymi prehistorycznymi miastami zbudowanymi na bliskim wschodzie 10000 lat przed n.e. Każdy gracz reprezentuje klan, który osiedla się z innym klanem, aby wznieść Wioskę. Replika neolitycznego osiedla jest budowana na planszy przy użyciu kafli reprezentujących Domy.

Gra wcześniej ukazała się w wersji print and play. Znając Mage Company zapewne czeka nas przepiękna oprawa graficzna tytułu.

Witcher_gameplay

Fantasy Flight Games posiadło Wiedźmina

To, że czołowy polski projektant gier planszowych, czyli Ignacy Trzewiczek wyda pod auspicjami CD Project grę Wiedźmin, na motywach prozy Andrzeja Sapkowskiego, już dawno wiemy. O tym, że dystrybutorem będzie Fantasy Flight Games dowiadujemy się dopiero teraz. Amerykański wydawca słynie z obłędnego wydawania swoich produkcji. Strona gry Wiedźmin. Gra przygodowa została właśnie zaktualizowana o nowe wieści.

Co ciekawe, okazuje się, że to już trzecie podejście Trzewika do FFG. Pierwsze – Witchcraft trafiło do druku, ale nie przetrwało reorganizacji w amerykańskim wydawnictwie. Z kolei Stronghold był za bardzo euro – czyżby Christian T. Petersen nie słyszał o Monastyrze? Liczę na złożonego ameritrasha na miarę Arkham Horror, a Wy?

sharrash3_army_packs

Sharrash w trzecim wymiarze

Niedawno do sprzedaży trafiła już 3 edycja hitu Portal Games czyli Neuroshimy Hex autorstwa Michała Oracza. Teraz zmutowane, obdarzone nieludzką inteligencją szczury trafiają do rąk graczy i nabywców nowego Hexa. Zresztą sami zobaczcie.

Nightfall_edycja_polska-1

Nightfall nie po polsku!

Jeżeli ktoś śledzi losy polskiej edycji gry Nighfall to pewnie zauważył, że gra w sklepach była wyprzedawana za bezcen. Sukcesu pewnie nie było, a teraz już oficjalnie wydawnictwo Galmadrin zamyka rodzimą linię wydawniczą. Tylko dlaczego ogłasza to tak późno?

plakat-3ed

Portalkon 3.0

Ignacy Trzewiczek wie jak budować napięcie wokół produkcji swojego wydawnictwa. Portal Games wzorem wielkich tuzów organizuje 25 stycznia 2014 roku w Gliwicach, w Młodzieżowym Domu Kultury przy ulicy Barlickiego 3 – Portalkon. Będzie granie i będzie oczywiście prezentacja nowych tytułów.

Mam nadzieję, że na następny Portalkon pan Ignacy zaprosi również i redakcję Przystanku Legnica 🙂 A Czytelnikom możemy zdradzić, że na naszych łamach ukażą się wkrótce wywiady z projektantami portalowych nowości!

Patfinder Dice Arena

Za mało Pathfindera w Pathfinderze

Ten kto myśli, że wydawcy są chciwi – myli się. Amerykański wydawca Fun to 11 mimo że,  na platformie Kickstarter zebrał wymaganą kwotę na swoją grę Pathfinder Dice Arena, to i tak anulował projekt. Dlaczego? Gdyż część fanów uznało, że za mało klimatu Pathfindera w skasowanym tytule. Ciekawe, czy jakiś rodzimy wydawca zdecydowałby się na takie posunięcie?

Dice Tower

Zdjęcie pochodzi z filmu część 1

Dice Tower x 2

Toma Vasela, najsłynniejszego recenzenta gier planszowych, albo się kocha, albo nienawidzi. Tym razem pastor wraz ze swoimi wiernymi towarzyszami odbył 24-godzinny maraton. Całodzienne granie w planszówki. Wszystko, oczywiście, sfilmował -]1 część,2 część,3 część4 część.

Jeżeli chcielibyście wspomóc ekipę Dice Tower (a naprawdę warto!)? Dołączcie do projektu na Kickstarterze. To już 10 lat Dice Tower!

PLOTKI I PLOTECZKI

Zdjęcie pochodzi ze strony www.volture.com

Zdjęcie pochodzi ze strony http://www.volture.com

Senna gra, czyli stożki z Dunshire

Pamiętacie pewnie maskotki Mayfair Games czyli Boba i Angusa. To… owce, które informują o nowościach amerykańskiego wydawcy. To jeszcze nie wszystko! W grudniowym odcinku Parks and Recreation Ben Wyatt (Adam Scott) tworzy obsesyjnie detaliczną grę planszową Stożki Dunshire. Ten szalony projekt przygotowało oczywiście Mayfair Games. Sami zresztą zobaczcie!

Reklamy

Jedna odpowiedź

  1. Dziękuję za artykuł, oczywiście zapraszam na Portalkon!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: