• RECENZJE/REVIEWS

  • WYWIADY/INTERVIEWS

  • Reklamy

Masters of Gridiron – rzut okiem

Masters of Gridiron

Zdarzyło mi się co prawda już grać w prototypy gier planszowych, ale testowanie to już zupełnie inna sprawa. Propozycja Sports Mogul nieco mnie zaskoczyła, gdyż futbol amerykański to w Polsce sport mocno niszowy. Ale nie takie wyzwania się podejmuje. Oto na platformie Kickstater wystartowała kampania gry Masters of Gridiron (po naszemu Władcy boiska czy mówiąc ładniej Władcy murawy). Na moim stole leży 6 talii – czas na testy!

Masters of Gridiron to debiut wydawniczy Sports Mogul na rynku gier planszowych. Do tej pory firma zajmowała się produkcją komputerowych gier sportowych. Karcianka przeznaczona jest dla 2 osób i ma symulować mecz futbolu amerykańskiego. Celem zabawy jest zdobycie jak największej ilości punktów i wygranie w ten sposób potyczki.

SONY DSC

Oprawa graficzna

Trudno się wypowiadać o jeszcze niefinalnej wersji gry. Na tym etapie tytuł Masters of Gridiron nie posiada żadnego pudełka. Podstawowy zestaw gry będzie składał się z 2 drużyn (każda we własnym opakowaniu) oraz z instrukcji. Każdy zespół to talia 54 kart w ramach której odnajdziemy:

  • 13 graczy ofensywnych (atak),
  • 13 graczy defensywnych (obrona),
  • 24 ofensywne taktyki,
  • 4 specjalne taktyki.

Karty są grube, standardowych wymiarów wyprodukowane na śliskim papierze. Layout i ikonografia są czytelne, a 3 różne rodzaje rewersów w 3 różnych kolorach – pozwalają w czasie zabawy be problemu rozróżnić poszczególne karty. Jeżeli chodzi o oprawę graficzną to niewiele można tu powiedzieć. Przygotowali ją: Clay Dreslough i Angi Shearstone – jest czytelna i funkcjonalna, jednak bez większego polotu. Instrukcja jest krótka (w wersji angielskiej) i mimo że zasady podstawowe to zaledwie 2 strony jest napisana wyjątkowo niejasno i zawile. Zabrakło szerszego i dokładniejszego omówienia reguł wraz z ilustracjami – przykładami. Przyznać jednak trzeba, że już na tym etapie prac nad projektem, gra prezentuje się całkiem przyzwoicie.

SONY DSC

Rozgrywka

Karty tasujemy i dzielimy na 3 osobne stosy. Ofensywy (Offense), Defensywy (Defense) i Taktyki (Playbook – to określenie podręcznika każdej drużyny, który zawiera setki możliwych zagrań). Z dwóch pierwszych stosów dociągamy po 3 karty – będą to nasi zawodnicy, z trzeciego dobieramy aż 4 karty – to nasze możliwe do rozegrania akcje. Podczas rozgrywki w Masters of Gridiron gracze na przemian atakują i się bronią. Rozpoczyna zawsze ofensywna drużyna. Prowadzący ją trener wprowadza na murawę jednego ze swoich ofensywnych graczy i wykłada również kartę Taktyki. W ten sposób drużyna ustawia swój atak i próbuje trafienia z pola (Field Goal) lub bezpośredniego przyłożenia (Touchdown). Karta Taktyki określa akcje, które może wykonać zawodnik ataku (które pozwolą zdobyć punkty), a także zagrania przeznaczone dla obrony (które pozwolą powstrzymać trafienia adwersarzy). Zawodnik ofensywny musi posiadać na swojej karcie akcję (określoną również w sposób liczbowy) oznaczoną na karcie Taktyki. Podobnie jest z graczem defensywnym. Jeśli liczbowa wartość akcji ofensywnej przewyższa wartość akcji defensywnej – to atakujący zdobywa punkty. Po każdej próbie strzału lub przyłożenia następuje odrzucenie zagranych kart. Dobiera się następnie tyle kart, aby mieć 3 Ofensywne, 3 Defensywne i 4 Taktyki. Zabawa kończy się, gdy obaj gracze wyczerpią stosy swoich zawodników.

Masters of Gridiron posiada również zasady zaawansowane, które w prosty sposób wprowadzają możliwość rozstrzygania remisów, „go-for-2” czyli możliwość zdobycia 2 dodatkowych punktów po udanym przyłożeniu (wszystko w zgodzie z zasadami futbolu amerykańskiego), zagrywanie specjalnych kart Taktyki i prawdziwa gratka dla fanów – możliwość budowania własnych drużyn z dowolnych zawodników.

SONY DSC

Wrażenia

Niewątpliwą zaletą Masters of Gridiron jest bardzo krótki czas rozgrywki – 15 minut (pudełkowe). Rozgrywka jest szybka i niezwykle dynamiczna. Nie trzeba znać zasad futbolu amerykańskiego, aby całkiem nieźle się bawić przy tym tytule. Największym atutem produkcji niewątpliwie są karty zawodników z autentycznymi nazwiskami, statystykami i miastami, w których grają i to wszystko legalnie, bez posiadania licencji NFL (National Football League – amerykańskiej Narodowej Ligii Futbolowej). Oczywiście trudno dopatrzeć się w grze jakieś głębokiej myśli taktycznej, ale jako filler sprawdza się całkiem dobrze. Większość Polaków za pewne ma blade pojęcie o uwielbianej przez Amerykanów odmianie futbolu, ale może ktoś jednak zechce wcielić się w Sebastiana Janikowskiego i jego kolegów z boiska. Do czego gorąco zachęcam.

Profil gry w serwisie Board Game Geek

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: