• RECENZJE/REVIEWS

  • WYWIADY/INTERVIEWS

  • Reklamy

Karnickel – brzydkie kaczątko

SONY DSC

Zapraszamy do lektury i komentowania recenzji wyśmienitej gry nie tylko dla dzieci.

Gry familijne są wspaniałą rozrywką dla dorosłych i dzieci, choć większą radość z rozgrywek czerpią pewnie pociechy. Dzieciom podobają się gry kolorowe, ładne i zazwyczaj tytuły rodzinne tak właśnie wyglądają. Gra Karnickel, która będzie przedmiotem tej recenzji, wygląda skromnie. Pudełko pozbawione jest warstwy lakieru, do której przyzwyczaiły nas nowoczesne planszówki. Wspomnianej warstwy nie znajdziemy również na komponentach gry. Pierwsze wrażenie nie jest, więc bardzo dobre. Drugie natomiast jest dużo lepsze – zauważamy, że elementy gry są solidne. Jakie więc komponenty znajdziemy w pudełku? Najwięcej miejsca zajmują w nim tory kolejowe wykonane z grubej tektury oraz białe drewniane kostki, na które musimy nakleić kolorowe nalepki. W pudełku znajdziemy też pionki królików i pociągu (z tektury) , podstawki do pionków, morze tekturowych marchewek oraz kolorową instrukcję w 5 językach (w tym angielską i niemiecką).

SONY DSC

Osoby, które nie zniechęcą się wyglądem Karnickel, zostaną nagrodzone radością i przyjemnością płynącą z rozgrywki. Okazuje się bowiem, że recenzowana pozycja ma ciekawą i nieskomplikowaną mechanikę. W Karnickel gracze kierują króliczkiem w określonym kolorze i starają się zdobyć jak najwięcej marchewek. A najlepsze marchewki rosną na… torach kolejowych. W swojej turze uczestnik zabawy rzuca 7 kostkami i porusza jednym króliczkiem (to czynność obowiązkowa). Możemy ruszyć tylko tym królikiem, którego kolor wypadł na kości i koniecznie o tyle pól, ile ścianek z tą barwą widzimy. Na przykład jeśli 3 razy wypadła ścianka czerwony/zielony to poruszamy o 3 pola królika czerwonego lub zielonego. Nie ma znaczenia, czy poruszany króliczek jest nasz czy innego gracza. Oczywiście, staramy się umieścić swój pionek na polu z największą liczbą marchewek, a króliki rywali ulokować w najgorszym miejscu (teren z utratą marchewek). Możemy również usytuować pionki współgraczy tuż obok pociągu, aby przejazd maszyny wypłoszył te króliki.

Jeśli w trakcie rzutów wypadną symbole pociągu, to kostki z nimi odkładamy – następni gracze rzucają mniejszą ilością kostek. Kiedy wszystkie 7 kości ze znakiem pociągu trafią na bok, przesuwamy pojazd o tyle pól, ile znaków wypadło na wszystkich kostkach. Króliczki na trasie pociągu uciekają i nie zabierają żadnych marchewek. Te zaś, które stoją poza aktualną trasą pociągu, otrzymują marchewki w liczbie podanej na polu. Następnie znowu rzucamy 7 kostkami i powtarzamy opisane kroki do momentu, w którym jeden z graczy zdobędzie 8 marchewek. Posiadacz tej liczby warzyw wygrywa (jeśli więcej osób przekroczy ten próg, wygrywa ta, która ma najwięcej marchewek).

SONY DSC

Mechanika Karnickel jest prosta i nawet 6-letnie dziecko zrozumie zasady gry. Natomiast osoba dorosła też doceni lekką i zabawną rozgrywkę. Ze względu na spory element losowości zarówno dzieci, jak i dorośli mają podobne szanse na wygraną. Nie ma w Karnickel miejsca na długie rozmyślania czy strategie – sytuacja szybko się zmienia, zaś sama rozgrywka jest dynamiczna i szybka. Jedynym mankamentem recenzowanej pozycji jest oprawa graficzna, która odrobinę odstaje od kanonów wydawania gier familijnych. Warto jednak przymknąć na to oko, gdyż Karnickel podczas rozgrywki przekształca się z brzydkiego kaczątka w łabędzia.

Plusy:

  • proste zasady
  • dynamiczna i przyjemna rozgrywka
  • i dziecko i dorosły ma równe szanse na wygraną
  • ciekawa mechanika

Minusy:

  • graficznie gra odstaje od kanonu wydawania gier familijnych

Ocena ogólna

Ocena ogółem 5/6

5/6

Grafika/Jakość

Grafika/Jakość 3,5/6

3,5/6

Grywalność

Grywalność 6/6

6/6

Profil gry w serwisie Board Game Geek

Profil gry na stronie wydawcy

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: