• RECENZJE/REVIEWS

  • WYWIADY/INTERVIEWS

  • Reklamy

Whacky Roll – pudełko pełne niespodzianek

SONY DSC

Zapraszamy do lektury i komentowania recenzji gry Whacky Roll.

Gdy myślimy o planszówce, oczyma wyobraźni widzimy kartonowe pudełko o podstawie prostokąta. Rzeczywiście, większość opakowań gier planszowych tak właśnie wygląda. Dlatego Whacky Wit okazał się wielką niespodzianką – w przesyłce od projektanta Normana Sommera znajdowała się spora tuba oraz kilkanaście lizaków z nalepkami z adresem strony internetowej gry. Lizaki okazały się smaczne, a dołączona instrukcja dostarczyła informacji, że produkcja została wykonana ręcznie.

SONY DSC

Zabawnie i solidnie

Po otwarciu tuby z jej wnętrza wysypały się kolorowe komponenty. Najważniejszymi elementami są sześciany z podobizną tytułowego Wita – zostały one wykonane z drewna i pomalowane na żółto. Przeciwnikami tytułowego bohatera są cztery kolorowe sześciany duszków. Komponenty te są bardzo solidne, estetyczne i zabawne. Solidne są również magnesy z żółtymi osłonkami oraz trzy plastikowe kostki, na które musimy nakleić nalepki. W tubie znajdziemy też czarnego pisaka i 25 dwustronnych arkuszy mapy. Są one cienkie, ale używamy każdego tylko dwa razy, taka więc grubość wystarczy. W opakowaniu gry znajdują się też magnesy samoprzylepne, które pozwalają przyczepić planszę do metalowej powierzchni, np. do lodówki. Taka możliwość podoba się zwłaszcza dzieciom, zaś w „normalnej” rozgrywce na stole możemy użyć magnesów, aby „trzymały” rogi planszy. Whacky Wit okazuje się pomysłowym gadżetem.

SONY DSC

Łap albo uciekaj!

Recenzowane pozycja to jednak nie tylko gadżet, ale również planszówka. A na czym polega gra? W rozgrywce biorą udział dwie osoby: jedna kieruje tytułowym bohaterem, a druga – czterema duszkami. Celem Whacky Wit jest odwiedzenie wszystkich pól na planszy  – zaznaczamy te, w których już był, czarnym pisakiem. Zadanie Wita nie jest proste, dlatego ma on do dyspozycji 3 punkty życia (może dwa razy się odrodzić w miejscu startowym). Celem duszków jest złapanie tytułowego bohatera – spotkanie z duszkiem zabija Wita, jeśli wydarzenie to nastąpiło w ich turze. Jeśli jednak w swojej turze Wacky napotka duszka, to odsyła go do klatki (miejsce startowe duchów), a sam Wit wychodzi tego bez szwanku. Podsumowując, Wit wygrywa, gdy odwiedzi wszystkie miejsca na planszy, zaś duszki wygrywają, gdy trzy razy go złapią. Tura gracza kierującego Witem polega na rzucie kością i poruszaniu się o liczbę oczek. Drugi uczestnik zabawy rzuca dwoma kośćmi: pierwsza służy do ruchu, a druga zaś (kolorowa) determinuje, który z duszków się przemieszcza.

SONY DSC

Rodzinna zabawa

W instrukcji znajdziemy jeszcze cztery zasady dotyczące ruchu, wyjścia z klatki czy punktów mocy, ale są one bardzo bardzo proste. Prostota zasad jest więc niewątpliwą zaletą recenzowanej gry. Dzięki elementowi losowości (rzuty kostkami) zarówno dzieci, jak i dorośli mają takie same szanse na wygraną. Pisząc o zaletach Whacky Wit nie można zapomnieć o jakości komponentów gry – są one solidne, estetyczne i zabawne. Możliwość przyczepiania komponentów (planszy i pionków) do metalowych pionowych powierzchni sprawia dzieciom dużą radość – sam setup gry jest zabawą. Whacky Wit jest udaną grą familijną i polecam rozgrywki w ten tytuł w rodzinnym gronie. Jednak w rozgrywkach, w   których biorą udział wyłącznie dorośli, Whacky Wit nadaje się tylko jako filler przed poważniejszym tytułem, gdyż prostota zasad gry przestaje być zaletą w tym przypadku.

SONY DSC

Plusy:

  • solidne, estetyczne komponenty
  • proste zasady
  • możliwość przyczepienia planszy do pionowych powierzchni (np. do lodówki)
  • ciekawe opakowanie
  • dzieci i dorośli maja równe szanse na wygraną

Minusy:

  • dla dorosłych graczy gra może być zbyt prosta.

 

Ocena ogólna

Ocena ogólna 4/6

4/6

Grafika/Jakość

Grafika/Jakość: 4,5/6

4,5/6

 Grywalność

Grywalność 3,5/6

3,5/6

 

Profil gry w serwisie Board Game Geek

Profil gry na stronie wydawcy

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: