• RECENZJE/REVIEWS

 • WYWIADY/INTERVIEWS

 • Reklamy

Lords of Vegas: UP! – czerń i fiolet na podwyższeniu

SONY DSC

Mieliście kiedyś grę, która aż prosi się o dodatki, które urozmaicą zabawę i zwiększą regrywalność tytułu. Ja tak mam z Lords of Vegas. Dlatego bardzo ucieszyła mnie informacja o wydaniu dodatku czyli Lords of Vegas: UP! Ale czy spełnił moje oczekiwania? Po odpowiedź zapraszam do recenzji!

 Pudełeczko w czerni i fiolecie

Przy projekcie ilustracji tytułowej (tej z wieczka) twórcy nie wysilili się zbytnio – skopiowali największy obrazek z wieczka… wersji podstawowej! Czy tak trudno o nowy pomysł? Lords of Vegas: UP! to niewielkie, podłużne o średniej ciężkości pudełko oczywiście w zielonym odcieniu. Co prawda w pudełku zabrakło wypraski i warto zaopatrzyć się w kilka woreczków strunowych, ale elementy i tak się ledwo mieszczą w środku.  Jak zawsze w produkcjach Mayfair Games wszystkie kartonowe części zostały zabezpieczone specjalną fakturą. Nowe kafle wydają się na pierwszy rzut oka nawet grubsze niż te z wersji podstawowej, jednak fikuśne ilustracje nie przypadły mi osobiście do gustu. Papierowe pieniądze są identyczne jak wersji podstawowej gry – po prostu dorzucamy je do istniejącej puli. Lords of Vegas: UP! zawiera również zestawy dla 2 kolejnych graczy w kolorze fioletowym i czarnym –  w moim egzemplarzu niestety przeźroczyste żetony posiadały resztki jakiejś folii produkcyjnej. Niewielka instrukcja zawiera opis nowego wariantu zabawy, uaktualnienie zasad dla posiadających pierwsze wydanie Lords of Vegas oraz zaktualizowaną wersję pomocy gracza – przyjemniej byłoby jednak, gdyby dorzucono 6 dodatkowych kart do zestawu. Jak zawsze jakość wykonania u Mayfair Games jest wysoka.

SONY DSC

Tylko dwie nowości

Lords of Vegas: UP! zbudowane jest na zasadzie modułów – niestety twórcy przewidzieli tylko 2:

 1. Rozszerzenie do 6 osób – wersja podstawowa gry umożliwiała zabawę tylko w grupie od 2 do 4 osób. Dodatek przyniósł 2 zestawy elementów w kolorach dla 5 i 6 gracza, dodatkowo dołączono więcej pieniędzy.
 2. Podwyższenie – to dodatkowa akcja, która pozwala podkładać specjalne kafelki pod już istniejące kafle kasyna. Kosztuje co prawda aż 15$ za każde podwyższenie (musimy „podnieść” każdy kafel w naszym domu hazardu), ale dostarcza też 1 punkt zwycięstwa (PZ) za każde podwyższenie w kasynie, które punktuje. Wysokość kasyna nie może być wyższa niż liczba uczestników rozgrywki.  Akcja ta modyfikuje nieco działanie pozostałych akcji  – głownie podnosząc ich koszt.

SONY DSC

Obecność kafli podwyższeń powoduje, że gracze są w stanie osiągać teraz większe zdobycze punktowe. Pojawia się również możliwość wybrania dwóch różnych drug rozwoju – budowa wysokich kasy i zdobywanie dużej ilości punktów kosztem mniejszej ilości pieniędzy lub tworzenie rozległych kasyn i bogacenie się, ale z mniejszym progresem na torze punktacji. Na pewno mechanizm kafli podwyższeń zdecydowanie bardziej „rozpędza” zabawę i pozwala na osiąganie jeszcze lepszych wyników. Jeżeli chodzi o rozgrywkę w większą liczbę osób – to czas zabawy i decyzyjność zdecydowanie się zmniejsza uwzględniając poczynania jednostkowe. Teraz każda nasza akcja ma jeszcze większą wagę dla naszych dalszych losów podczas rozgrywki. Rozgrywka w parze jest zdecydowanie bardziej nastawiona na powolny i długotrwały rozwój, w trakcie partii sześcioosobowej wszystko dzieje się zdecydowanie szybciej.

Warto również wspomnieć, że dodatek zawiera również zmiany dotyczące akcji Uprawiania hazardu – dotyczy to jednak tylko posiadaczy pierwszej edycji Lords of Vegas z 2010 roku.

SONY DSC

Lords of Vegas: UP! to dodatek, który raczej rozszerza możliwości wersji podstawowej niż rozbudowuje samą grę. Rozszerzenie przypadnie do gustu z pewnością osobom grającym w większej grupie osób, a także tym, którzy cenią szybsze „rozkręcanie” mechanizmów gry i wyższe zdobycze punktowe. Graczom takim jak ja, którzy oczekiwali nowych wariantów zabawy czy rozbudowy na miarę Wsiąść do pociągu czy Osadników z Catanu, Lords of Vegas: UP! może rozczarować. Dodatek to tylko poprawny produkt, dla fanów wersji podstawowej

SONY DSC

Plusy:

 • zestaw elementów dla 5 i 6 gracza
 • szybszy progres punktowy w grze dzięki akcji Podwyższenia
 • rozgrywa decydowanie szybciej „rozkręca się”

Minusy:

 • tylko dla fanów wersji podstawowej
 • wtórny pomysł na ilustrację na wieczku
 • brak nowych wariantów zabawy
 • nie dołączono zaktualizowanych kart z pomocami gracza

 

Ocena ogólna

Ocena ogółem 4/6

4/6

Grafika/Jakość

Grafika/Jakość 4,5/6

4,5/6

Grywalność

Grywalność 3/6

3/6

Profil gry w serwisie Board Game Geek

Profil gry na stronie wydawcy

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: