• RECENZJE/REVIEWS

 • WYWIADY/INTERVIEWS

 • Reklamy

The New Science – być jak Newton

SONY DSC

Gra amerykańskiego wydawnictwa Conquistador Games pozwala na podjęcie nie lada wyzwania. Oto w The New Science możemy wcielić się w najtęższe umysły XVII wieku – prowadzić badania, eksperymentować, aż wreszcie publikować nasze prace. Zapraszam na podróż do czasów rewolucji naukowej.

Z pewnością patrząc na pudełko The New Science na sklepowej półce niewiele osób zwróciłoby na nie uwagę.  Zieleń, biel i czerń to kolory dominujące, a do tego jeszcze ilustracje stylizowane na epokę. Nie należy jednak oceniać książki po okładce – dlatego zapraszam do dalszego opisu omawianej pozycji. Ogromnym plusem jest już sama grubość pudełka – dużo większa niż w konkurencyjnych produktach. W środku znajdziemy grubą, składaną planszę dodatkowo podklejoną od spodu. Plansza choć w kolorycie oszczędna posiada duże pola, symbolika jest wyraźna i czytelna. W pudełku znajdziemy tekturową wypraskę oraz woreczki strunowe, które pomogą w segregacji elementów gry. Dodatkowo wydawca dostarczył komplet znaczników (niestety znaczniki odkryć i znaczniki energii różnią się jedynie wielkością i mogą się mylić podczas zabawy) dla 5 graczy w kolorze: jasnożółtym, ciemnożółtym, zielonym, ciemnozielonym oraz czerwonym. Nie należy zapomnieć o śliskich, grubych  kartach z ciekawymi opisami i czytelnym layoutem. Plansze graczy (niestety tylko na tekturze, nie kartonie) posiadają notkę biograficzną wybranego naukowca, jego portret oraz skrót… planszy – zabrakło jednak choćby skróconego opisu tury. Jest jeszcze fioletowa kość sześciościenna oraz instrukcja (posiada na końcu FAQ), którą należy uważnie przeczytać, aby żaden niuans rozgrywki nam nie umknął. The New Science to pozycja wykonana solidnie, zarazem oszczędnie w warstwie graficznej.

SONY DSC

Zasadniczą cześć planszy zajmuje tzw. drzewo nauki – w ramach którego znajdują się znaczące odkrycia epoki. Każde odkrycie złożone jest z 3 pól: Badań, Eksperymentów oraz Publikacji. Każde też posiada określone warunki do jego zdobycia – każde pole musimy zdobywać kolejno. Na początku zabawy tasujemy karty z każdego z 3 poziomów, a potem w zależności od liczby graczy tworzymy z nich stos (jedynki na górze, dwójki pośrodku, a trójki na dole). Rozgrywka rozpoczyna się w określonej kolejności. Każda tura dzieli się na 3 fazy:

1. Alokacja energii – gracze kolejno jeden po drugim umieszczają znaczniki energii na polach akcji na planszy.2. Rozwiązanie akcji – w kolejności od lewej do prawej i od góry do dołu uczestnicy zabawy podejmują wybrane akcje, którymi są:

 • Odpoczynek – zajęcie miejsca na tym torze określa kolejność w następnej turze, a także zwiększa liczbę dostępnych punktów odpoczynku (maksymalnie 3).
 • Wydarzenia – karty są podzielone na 3 rodzaje: Effects, które działają na wszystkich graczy, Plays – natychmiast aktywowane przez gracza oraz Keeps – umieszczane na planszy gracza i dające stały bonus. Dwa ostatnie są dostępne dla gracza, który wybrał to pole w fazie alokacji energii.
 • Wpływ – 4 pola pozwalają zwiększać wpływ w 5 kategoriach: Goverment, Religion, Enterpirise oraz Science.
 • Badania naukowe – pozwalają na umieszczenie swojego znacznika odkrycia na pierwszym polu wybranego odkrycia.  Należy oczywiście posiadać wymaganą ilość punktów w tej dziedzinie.
 • Eksperymenty – dokonujemy je na polach, na których przeprowadziliśmy już udane badania. Co ciekawe w tej akcji wspomagamy się rzutem kostką.
 • Publikacja – udane eksperymenty, posiadanie odpowiedniej ilości punktów publikacji i wpływu umożliwiają publikacje naszej pracy i zdobycie punktów prestiżu (zwycięstwa).

3. Czyszczenie– uczestnicy zabawy otrzymuje z powrotem swoje znaczniki energii, a następnie odkrywa się nową kartę Wydarzenia. Czas na kolejną turę.

SONY DSC

Gra kończy się, gdy zostanie opublikowane ostatnie odkrycie 5 poziomu lub skończy się talia kart. Posiadaną wartość prestiżu można zwiększyć za każdą przewagę na torze wpływu (2 pkt) oraz największą ilość opublikowanych odkryć (3 pkt).

Największym atutem gry niespodziewanie okazała się… mechanika kart. Talie buduje się w sposób niejawny, a do tego nigdy wszystkie karty nie wchodzą do rozgrywki. Do tego jeszcze są 3 rodzaje, o których wiemy już pod koniec tury. Różnorodność jest spora i nigdy nie wiemy na co trafimy – sporo emocji i kombinowania z wykorzystaniem kart. Kolejnym ciekawym aspektem The New Science jest wykorzystanie znaczników odpoczynku, które pozwalają wykonywać czynności, w których jesteśmy słabi. Szkoda, że możemy zdobyć tylko jeden punkt co turę. Podobać może się również możliwość dokonywania odkryć wyższego poziomu, jeżeli podjęliśmy eksperymenty w odpowiednich polach niższego poziomu lub ktoś opublikował pracę o odpowiednim odkryciu niższego poziomu. Tematyka gry też jest niewątpliwą zaletą produkcji. Tylko w The New Science możemy wcielić się w największe umysły XVII wieku, podejmować badania, eksperymentować czy wreszcie publikować pracę – to wszystko w atmosferze rywalizacji z tuzami epoki.

SONY DSC

Na minus na pewno należy zaliczyć efekt kuli śnieżnej – nie ma tu mechanizmów, które wyrównują szansę między graczami – przewagę bardzo trudno zniwelować, a przysłowiowej karty z rękawa nie damy rady w żaden sposób wyciągnąć. Pól publikacji jest niewiele i czasem bywa, że przez kilka kolejek nie jesteśmy w stanie „dopchać się” do tego intratnego miejsca.

The New Science to jako gra doznanie z pewnością niezwykłe. Bo ile razy w życiu przyjdzie nam wcielić się w Newtona czy Galileusza, dokonywać wielkich odkryć i rywalizować o wieczystą chwałę. Trzeba przyznać, że tytuł z portfolio Conquistador Games to pozycja bez wodotrysków – skromna w wykonaniu, skromna w mechanice. Gra została opublikowana dzięki pomocy darczyńców z platformy Kickstarter. Cieszy, że znajdują się ludzie, którzy pomagają w powstawaniu tak ciekawych produkcji. Polecam wypróbować.

SONY DSC

Plusy:

 • mechanika kart
 • wykorzystanie znaczników odpoczynku
 • tematyka gry i możliwość wcielenia się w wielkich naukowców

Minusy:

 • tekturowe plansze graczy
 • możliwy efekt kuli śnieżnej

 

Ocena ogólna

Ocena ogółem 4/6

4/6

Grafika/Jakość

Grafika/Jakość 4/6

4/6

Grywalność

Grywalność 4/6

4/6

Profil gry w serwisie Board Game Geek

Profil gry na stronie wydawcy

Reklamy

Komentarze 2

 1. A tak zapytam z ciekawości, można to gdzieś w Polsce kupić?

 2. W Polsce nie – chyba, że któryś ze sklepów by sprowadził (widzę, że np. Planszostrefa ma inne gry tego wydawcy). Widzę też używkę do sprzedaży na forum gry-planszowe.pl 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: