• RECENZJE/REVIEWS

 • WYWIADY/INTERVIEWS

Holiday Fluxx – Boże Narodzenie po amerykańsku

SONY DSCLooney Labs Games w Polsce kojarzą zapewne tylko nieliczni. To wydawca plastikowych piramidek, które tworzą 3 gry: IceDice, Treehouse i Pink Hijinks.To jednak zupełnie inny tytuł przyniósł im sławę i kilkanaście tematycznych wersji. Fluxx – najbardziej zwariowana pozycja świata sprzedała się w liczbie ponad 1,000,000 egzemplarzy na całym świecie. Pora przybliżyć Czytelnikom kolejną, tym razem świąteczną wersję tego wielkiego hitu.

Na rynku jest już wersja Cthulhu, Monty Pyton, Zombie czy Oz. Nadszedł czas na wersję bożonarodzeniową, czyli Holiday Fluxx.

Gra mieści się w małym, poręcznym pudełku (ozdobionym świątecznymi ilustracjami), które bez problemu schowamy do torebki czy plecaka. Wieczko posiada zagłębienia na palce – rewelacyjny i prosty sposób na szybkie otwarcie gry. W środku znajdziemy mini papierową wypraskę z dwoma przegródkami. Holiday Fluxx to przede wszystkim karty – śliskie i średniej grubości. Layout kart jest czytelny, a ilustracje, choć proste (motywy świąteczne), to przyjemne w wizualnym odbiorze. Instrukcja jest duża, składana, dwustronna. Z jednej strony mamy szczegółowe wyjaśnienie zasad, a z drugiej… odpowiedź na najczęściej zadawane pytania dotyczące zasad gry. I to tyle nic więcej dodać, nic ująć – porządne wykonanie.

SONY DSC

Wszystkie karty tasujemy razem i tworzymy z nich zakryty stos. Rozdajemy każdemu uczestnikowi zabawy po 3 karty. Podstawowa Zasada (to też nazwa głównej karty) brzmi (w swojej turze) weź kartę (ze stosu) i zagraj kartę (z ręki). I począwszy od pierwszego gracza zgodnie z ruchem wskazówek zegara dobieramy i zagrywamy kartę. Cały sekret rozgrywki kryje się oczywiście w rodzajach kart, a te są następujące:

 • Podstawowa Zasada (Basic Rules) – jest punktem wyjścia dla całej rozgrywki i może być modyfikowana w toku rozgrywanej partii.
 • Nowa Zasada (New Rule) – wprowadza nowe reguły rządzące zabawą, w tym te zastępujące zasady z karty Podstawowa Zasada. Powoduje również odrzucenie wcześniejszej karty o podobnym działaniu, aby uniknąć konfliktu reguł.
 • Cel (Goal) – aby wygrać całą zabawę należy zrealizować Cel (w standardowej grze może być tylko jeden aktywny), który został wyłożony na stół.
 • Element (Keeper) – zagrywamy przed siebie w swoim obszarze gry. Większość Celów wymaga do ich realizacji posiadania konkretnych Elementów.
 • Akcja (Action) – używamy jednokrotnie, wcielamy efekt karty w życie, a potem odrzucamy.
 • Zaskoczenie (Suprise) – może być zagrane w każdym momencie rozgrywki. Posiada 2 zdolności: jedną można aktywować podczas swojej tury, drugą poza nią. Dodatkowo można Zaskoczeniem anulować inne Zaskoczenie.

Zabawa kończy się, gdy jakiś gracz spełni wymagania karty Celu – nawet jeśli nie jest to jego tura!

SONY DSC

W przeciwieństwie do rodzimych Świąt Bożego Narodzenia gra wydawcy ze Stanów Zjednoczonych skupia się na bardziej wielokulturowej wizji amerykańskiej wersji tego wyjątkowego okresu w roku. Stąd choćby obecność Pani Mikołajowej, żony Świętego Mikołaja – za Wielką Wodą święty już dawno stał się ikoną popkultury nie wiele mającą wspólnego ze swoim europejskim protoplastą. W talii znajdziemy również siedmioramienny świecznik ceremonialny czyli … żydowską menorę – gdyż w Stanach wszyscy obchodzą Boże Narodzenie jako zjawisko kulturowe, bez względu na wyznanie.

Siłą serii Fluxx niewątpliwie są ciągle i dynamicznie zmieniające się zasady. Raz zagrywamy i dociągamy jedną kartę, a innym realizujemy kilka Celów na raz i wprowadzamy do gry morze nowych kart. Trzeba pamiętać, że to zwariowana gra imprezowa, której partia może trwać zarówno kilka, jak i kilkanaście minut. Reguły na szczęście są proste, czasem tylko może przytłaczać nas nadmiar tekstu na kartach. Każda rozgrywka jest zupełnie inna. Grę cechuje jednak spora losowość, bo karty dociągamy zazwyczaj w ciemno i brak większej kontroli nad tym, co trafi na naszą rękę. Zdarzają się też partie, gdzie ilość kart w grze i możliwych do zagrania jest tak wiele, że łatwo się pogubić.

SONY DSC

Holiday Fluxx to bardzo interesująca pozycja, której do tej pory brakowało na polskim rynku. Świąteczny klimat, dynamicznie zmieniające się zasady, a do tego mnóstwo różnorodnych kart. To też najbardziej zwariowana gra świata, którą można lubić albo nienawidzić. W towarzystwie mającym dystans do siebie i świata – wyśmienita zabawa murowana!

Plusy:

 • przybliża amerykańską wersję świąt Bożego Narodzenia
 • ciągle i dynamicznie zmieniające się zasady
 • mnóstwo różnorodnych kart

Minusy:

 • spora losowość
 • czasem za dużo kart na stole i/lub ręce

 

Ocena ogólna

Ocena ogółem 4/6

4/6

Grafika/Jakość

Grafika/Jakość: 4/6

4/6

Grywalność

Grywalność 4,5/6

4,5/6

 

Profil gry w serwisie Board Game Geek

Profil gry na stronie wydawcy

Komentarze 2

 1. […] 3 października miał premierę świąteczny Fluxx. Oczywiści recenzje Holiday Fluxx znajdziecie tylko u nas! […]

 2. […] strony mechanicznej Fluxx 5.0 i recenzowana już wcześniej przez nas wersja Holiday niczym się nie różnią – nawet instrukcja jest ta sama. Różnią obie wersje oczywiście […]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: