• RECENZJE/REVIEWS

  • WYWIADY/INTERVIEWS

  • Reklamy

Gold Ahoy! – zamknij drogę do skarbu

SONY DSC

Zapraszamy do lektury i komentowania pirackiej przygody na kafelkach.

Morska tematyka jest atrakcyjna dla projektantów gier planszowych. Po tę tematykę sięgali autorzy takich tytułów jak: Caravelas, Descent: Sea of Blood czy Kupcy i korsarze. Również projektanta Stephana Herminghausa zainteresowały morskie planszowe przygody i w efekcie tego powstała gra Gold Ahoy! W wspominanej pozycji uczestnicy zabawy wcielają się w poszukiwaczy, którzy chcą przejąć skarby legendarnego pirata Kapitana Hooka. Sprawdźmy teraz, czy w rozgrywce w Gold Ahoy! możemy poczuć smak morskich przygód.

Skarb tu, skarb tam

Ile skarbów miał Hook? Wiele… W pudełku recenzowanej pozycji znajdziemy więc 36 kafli terenu, z których każdy zawiera skrzynie ze skarbami. Na wspomnianych żetonach możemy zobaczyć piaszczyste plaże i morskie odmęty (tak, Hook był sprytnym piratem i część zgromadzonego bogactwa ukrył pod wodą). Kafle ternu zostały wykonane z solidnej tektury, a ilustracje na nich są estetyczne. W pudełku znajdziemy też spory płócienny woreczek, który pasuje do czasów piratów, a do tego zmieszczą się do niego wszystkie kafle. Możemy więc łatwo przenosić grę. Dopełnieniem zawartości pudełka jest krótka instrukcja w 4 językach (m.in. po angielsku).

SONY DSC

W Gold Ahoy! mogą zagrać tylko 2 osoby. Naprzemiennie wyciągają one po jednym kaflu terenu i dokładają go do tych, które są już na stole. Zasady przyłączania żetonów są proste:

  • dokładany kafel musi łączyć się bokiem (nie rogiem) z innym
  • nie możemy zaczynać nowego rzędu po stronie przeciwnika
  • dopuszczalne wymiary planszy to 6×6 żetonów

SONY DSC

Grę wygra ten z uczestników zabawy, który zdobędzie większą liczbę skrzyń ze złotem. Kluczowy w tej kwestii jest bok planszy od strony gracza. Jeśli uczestnik rozgrywki ma dostęp do określonego lądu czy akwenu, to może pozyskać z niego skrzynie. Jeśli zaś przeciwnik też ma dostęp do tego miejsca, to sprawdzamy, kto może dostać się do tego lądu/akwenu innymi drogami. Osoba, która ma więcej dróg do określonego miejsca, zabiera z niego skrzynie. Dlatego ważne jest „odcinanie” przeciwnika od lądów i akwenów z dużą ilością skrzyń. Na tym polega gra: na zamykaniu dróg przeciwnika przy utrzymaniu dużej liczby własnych. Nie jest to proste zadanie, bo kafle dociągamy losowo, a tych nadających się do zamykania jest niewiele.

SONY DSC

Ale…

Trudno jest ocenić Gold Ahoy! Tytuł posiada zarówno zalety, jak i poważne wady. Zacznijmy od tych pierwszych. Recenzowana pozycja jest estetyczna, kolorowa, a jakość komponentów nie budzi żadnych zastrzeżeń. Dodatkowo klimatyczny płócienny woreczek pozwala na przenoszenie gry. Zasady Gold Ahoy! są proste, a jest ich tylko 3. Ale… kto szuka w omawianym tytule morskiej przygody, ten okrutnie się rozczaruje. Gold Ahoy! to tak naprawdę gra logiczna i klimatu w niej nie znajdziemy. Miłośnicy tytułów logicznych pewnie z chęcią wypróbują tytuł, ale czy patrząc na pudełko domyślą się, że omawiana pozycja jest w ich guście? Raczej nie. Gold Ahoy! jest prostą, szybką grą logiczną o działającej mechanice. Błędem jednak, moim zdaniem, było dodanie otoczki „pirackiej”, która myli odbiorców i może być źródłem rozczarowania. Recenzowaną pozycję mogę polecić tylko miłośnikom krótkich, prostych zabaw logicznych.

Plusy:

  • estetyczna oprawa graficzna
  • wysoka jakość komponentów
  • proste zasady

Minusy:

  • pudełko sugeruje morską przygodę, a nie grę logiczną, łatwo więc o rozczarowanie
  • prostota mechaniki może być dla niektórych graczy wadą

 

Ocena ogólna

Ocena ogółem 3,5/6

3,5/6

Grafika/Jakość

Grafika/Jakość: 4,5/6

4,5/6

Grywalność

Grywalność 3/6

3/6

 

Profil gry w serwisie Board Game Geek

Profil gry na stronie wydawcy

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: