• RECENZJE/REVIEWS

  • WYWIADY/INTERVIEWS

  • Reklamy

Golem Arcana – mariaż gry komputerowej z planszówką

SONY DSC

Branża gier planszowych bardzo dobrze się rozwija. Co roku na rynku pojawia się ogromna liczba tytułów, wymyślane są nowe mechaniki, organizowane są targi i festiwale poświęcone planszówkom. Pokrewna branża – gry komputerowe – również jest w rozkwicie. Hity takie, jak Grand Theft Auto sprzedają się jak świeże bułeczki, a konferencje wydawców np. Ubisoft, śledzą rzesze fanów.

SONY DSC

Dlaczego więc nie stworzyć produktu, który łączyłby cechy gry komputerowej i planszowej? W teorii taki twór trafiałby w gusta rzeszy graczy. Próbę stworzenia tytułu na pograniczu gry komputerowej i planszówki podjęli autorzy pozycji Golem Arcana. Po odpowiedź na pytanie, czy była to próba udana zapraszam do recenzji.

Świat dla kolosów

Pomysł połączenia gry planszowej i komputerowej zainteresował użytkowników serwisu Kickstarter i dzięki nim recenzowany tytuł został wydany. Dowiedzmy się, czym Golem Arcana przekonała do siebie wspomnianych użytkowników. W pudełku gry znajdziemy 6 figurek golemów wykonanych z plastiku (Podczas kampanii na Kickstaterze było dostępnych kilka odmiennych zestawów startowych – do recenzji przypadł nam zielony). Każda figurka jest inna, a kolor golema wskazuje na przynależność do klanów Urugal lub Zikia. Warto zauważyć, że golemy mają operatorów (za głową figurki możemy zobaczyć postać maga czy wojownika, który steruje kolosem). Figurkom nic nie można zarzucić, jednak plastikowa wytłoczka, w której je umieszczono jest fatalna – bardzo trudno wyciągać i chować golemy. Wygodniejszym rozwiązaniem byłoby stworzenie wytłoczki z gąbki i szkoda, że takiej w pudełku nie ma.

SONY DSC

Każdy z golemów ma kartę postaci, na której możemy zobaczyć wizerunek postaci oraz jej zdolności wraz z ich kosztem. Każdy z ataków kosztuje określoną ilość punktów akcji, podobnie jak ruch. Karty golemów zostały wykonane z tektury o grubości typowej dla kart w grach. Wyższą jakość i grubość mają kafle terenów, z których układamy planszę. Kafle są ogromne (28,5 cm na 28,5 cm), kolorowe, a ich grubość sprawia, że przy standardowym użyciu są wręcz niezniszczalne.

W pudełku Golem Arcana znajdziemy 2 karty kontroli i 2 kości dziesięciościenne (w trakcie rzutów biała oznacza jedności, a czarna – dziesiątki). Jednak najbardziej tajemniczym komponentem gry jest stylus. To kontroler, który umożliwia na przeniesienie naszych działań z planszy na ekran urządzenia mobilnego (Niestety, nie dość, że musi ono wspierać technologię Bluetooth 4 LE, to musi również znaleźć się w wykazie wąskiej listy wspieranych smartfonów czy tabletów). Golem Arcana jest produktem na pograniczu 2 typów gier, dlatego do rozgrywki potrzebujemy odpowiedniego urządzenia (lista podana jest na pudełku gry – w serwisie Board Game Geek znajdziemy również nieoficjalny, ale szerszy wykaz) oraz aplikacji. Dlatego też instrukcja, jaką znajdziemy w pudełku, jest opisem użycia stylusa i wprowadzeniem fabularnym do świata Eretsu. Spis zasad możemy znaleźć na stronie internetowej produktu, jednak tak naprawdę nie potrzebujemy pisanych reguł. Aplikacja wskazuje dokąd możemy się przenieść, kogo zaatakować, ile punktów akcji będzie nas to kosztowało. W tym aspekcie Golem Arcana przypomina grę komputerową.

SONY DSC

Łatwo walczyć, wygrać trudniej

Przenieśmy się do królestwa Eretsu, w którym toczą się ciężkie walki o władzę. Możemy prowadzić do boju klany Urugal, używające kości do budowy golemów lub klany Zikia, który do tego samego celu korzysta z drzew. Na początku rozgrywki musimy wybrać jeden z wielu dostępnych scenariuszy (aplikacja ciągle jest aktualizowana i pojawiają się nowe). Po dokonaniu wyboru dowiadujemy się z aplikacji, jakie są warunki zwycięstwa i jakie kafle terenu będą używane w grze. Zgodnie z obrazkiem na ekranie ustawiamy kafle w odpowiednich miejscach. Później wybieramy klan dla siebie i stawiamy figurki tam, gdzie podpowiada aplikacja. W trakcie rozgrywki gracze będą naprzemiennie wykonywać wykonywać swoje tury. W swojej kolejce każdy będzie miał 6 punktów akcji do wykorzystania, które może spożytkować albo do przemieszczenia postaci lub do ataku.

SONY DSC

Ruch

Aby przenieść swojego golema dotykamy kontrolerem miejsca na karcie postaci, w którym opisany jest koszt ruchu. Następnie stylusem wskazujemy miejsce na planszy, na które chcemy się przenieść. Aplikacja sprawdzi czy ta lokalizacja jest w naszym zasięgu. Jeśli tak – potwierdzamy ruch przyciskiem na stylusie. Możemy także sprawdzić na ekranie zasięg ruchu – dostępne miejsca będą podświetlone.

SONY DSC

Atak

Kwestia ta jest bardziej złożona jak ruch. Przede wszystkim golemy mają 2 lub 3 typy ataku na karcie. Czytając ją możemy dowiedzieć się, ile punktów akcji kosztuje, ile obrażeń zadamy, jakie jest prawdopodobieństwo trafienia oraz czy atakujemy wręcz czy na dystans. Wykonując omawianą akcję wskazujemy kontrolerem typ ataku na karcie postaci, a potem dotykamy stylusem podstawę figurki, która jest obiektem ataku. Możemy pozwolić, aby aplikacja losowo ustaliła obrażenia lub rzucić kostkami. Jeśli wybieramy drugą opcję, to po rzucie wprowadzamy wyniki dotykając stylusem karty kontrolnej, a następnie na ekranie sprawdzamy efekty ataku. Musimy pamiętać, że po użyciu określonej zdolności ofensywnej, golem musi odpocząć, to znaczy, że jeśli zbyt szybko powtórnie chcemy użyć tej samej zdolności, to koszty będą większe. Wiemy już, że golemy mają różne zdolności. Jednak w niektórych scenariuszach pojawiają się rycerze, którzy również posiadają różne umiejętności. W trakcie zabawy przyjdzie nam też korzystać z dodatkowych obiektów np. studnie many – magicznej esencji, którą wydamy np. na pozyskanie łask bogów. Dobrze to wpływa na regrywalność recenzowanego tytułu.

SONY DSC

Podsumowanie

Golem Arcana to nowy typ produktu – taka sytuacja ma plusy i minusy. Z jednej strony niewielu klientów słyszało o takiej kategorii gier, więc niewielu takiej pozycji szuka. Jednak oryginalność jest niewątpliwym plusem recenzowanego tytułu i dla części fanów różnego typu gier urok nowości i niepowtarzalna mechanika będzie bodźcem do kupna.

Ocenę Golem Arcana zacznijmy od części planszowej produktu. Na najwyższe noty zasługują solidne kafle terenu i niepowtarzalne figurki. Wszystkie komponenty cechuje wysoka jakość, z wyjątkiem niewygodnej wytłoczki. Z kolei aplikacja do gry jest prosta w obsłudze, czytelna, estetyczna. Można powiedzieć, że Golem Arcana łączy to, co najlepsze dla wielu w planszówkach (czyli majestatyczne figurki, rzuty kośćmi, prostą mechanikę) z tym, co dobre w grach komputerowych (łatwe sterowanie, brak konieczności czytania długich instrukcji). Dla niektórych fanów planszówek prostota mechaniki może być wadą, jednak Golem Arcana to bitwa 2 klanów i standardowe tytuły planszowe tego typu również nie zawierają złożonych mechanizmów.

SONY DSC

Golem Arcana spodoba się najbardziej fanom planszowych przygodówek i miłośnikom dwuosobowych gier rywalizacyjnych. Dla tych, którzy nie cierpią czytania instrukcji planszówek, recenzowana pozycja będzie strzałem w dziesiątkę. Jeśli chodzi o graczy komputerowych, to Golem Arcana idealnie nadaje się do wprowadzenia takich osób w świat planszówek.

Plusy:

  •  oryginalny pomysł połączenia gry planszowej i komputerowej
  • wysoka jakość komponentów
  • estetyczna i łatwa w obsłudze aplikacja
  • brak konieczności czytania instrukcji
  • proste reguły

Minusy:

  • bardzo niewygodna wytłoczka do figurek
  • wąska lista urządzeń mobilnych odpowiednich do gry

 

Ocena ogólna

Ocena ogółem 5/6

5/6

Grafika/Jakość

Grafika/Jakość: 5/6

5/6

Grywalność

Grywalność 5/6

5/6

Profil gry w serwisie Board Game Geek

Profil gry na stronie wydawcy

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: