• RECENZJE/REVIEWS

  • WYWIADY/INTERVIEWS

  • Reklamy

Noble Treachery: The Last Alliance – recenzja

Noble Treachery – box

Spory o przejęcie władzy w Królestwie Czarnej Róży są pretekstem fabularnym w grze Noble Treachery – The Last Alliance, która jest debiutem zarówno dla Jay Meyera – autora gry i jego wydawnictwa.  Artyści tworzący ilustracje nie są na razie znani, poza dwoma: Dan Frazier i Randy Gallegos  mającymi wieloletnie doświadczenie z Magic: The Gathering.

Głównym elementem gry jest talia 80 kart. Widać tutaj wyraźnie, że zarówno weterani i debiutanci poradzili sobie znakomicie – klimat krainy fantasy został na ilustracjach znakomicie oddany. Karty dzielą się na Commony: 45 kart z wartościami od 1 do 9 w pięciu kolorach – dla każdej wartości jest 5 kart z tą sama ilustracją i analogicznymi zdolnościami. Reszta kart to Uncommony: 35 kart z unikalnymi ilustracjami i zdolnościami. Co ciekawe, początkowo w grze miały być jedynie 10 Uncommonów, w miarę postępów kampanii Kickstraterowej liczba ta wzrosła do 35 (nie wszystkich kart używa się w każdej rozgrywce – co zwiększa regrywalność).

Cel Gry

Noble Treachery - win

Gra wygrana dzięki Goblinom!

Podczas rozgrywki gracze dążą do  nawiązania sojuszy z wszystkimi 5 rodami szlacheckimi Czarnej Róży – co oznaczane jest żetonami z liczbami od 1 do 25 w odpowiadających rodom kolorach. Gra toczy się do momentu, gdy ktoś nawiąże sojusze z wszystkimi rodami lub gdy graczom skończą się karty do zagrania.  W tym drugim przypadku sprawdza się, kto zebrał żetony w największej ilości kolorów. Kolejnymi kryteriami oceny jest liczba żetonów, suma wartości na żetonach i najwyższa wartość na żetonie. Kryteria te stosuje się do także określenia, czyja stawka w licytacji jest najsilniejsza i  kto rozpoczyna rundę.

Noble Treachery – Manual

Niektóre zasady mogły by być trochę lepiej napisana w niektórych miejscach instrukcji – natomiast każda z 44 zdolności kart jest dokładnie opisana w instrukcji.

Rozgrywka

Gracze rozpoczynają grę z 7 kartami i dwoma losowo wybranymi żetonami sojuszu. Aby rozgrywką była bardziej napięta, przy grze na mniej niż 6 graczy odkłada się do pudełka żetony z największymi numerami, tak, aby w każdym z kolorów było o jeden mniej żetonów niż graczy.

Noble Treachery - cards 4

Rundę rozpoczyna najsłabszy gracz rzucając wszystkie kości, co także wyznacza, który z żetonów z banku będzie nagrodą w rundzie. Następnie gracze licytują używając do 3 z obecnie posiadanych żetonów. Gracz który zalicytował najwięcej staje przed wyzwaniem/ryzykiem – jeśli nie wygra rundy utraci zalicytowane żetony. Z drugiej strony Challenger ma przywileje: jeden przerzut kością, wybór tego czy zagrywa swoją kartę pierwszy czy ostatni oraz to, czy obecna runda jest Wojną czy Dyplomacją.

Noble Treachery - cards 3

Samo rozegranie rundy jest proste: każdy z graczy zagrywa jedną ze swoich kart i rozpatruje jej zdolność. Gdy wszyscy gracze zagrają swoje karty, każdy z graczy sumuje wartość na swojej karcie z wartością kości w tym samym kolorze. Sumy te są porównywane: podczas Wojny wygrywa suma największa, podczas Dyplomacji –  najmniejsza.  Wygrywający gracz zabiera nagrodę jeśli nie ma jeszcze takiego koloru. Gdy gracz ma już żetony w kolorze nagrody, może wywołać akcję specjalną (przy wojnie jest to przejęcie dowolnego żetonu od przeciwnika, przy Dyplomacji –  przekazanie żetonów określonego koloru w lewo lub w prawo). Po czym dobiera się karty (jeśli jeszcze są) i rozpoczyna kolejna rundę.

Noble Treachery - cards 2

Innym zawartym w zasadach sposobem zdobycia żetonów są premie za układy wartości na wyrzuconych kościach, którę są sprawdzane zawsze niezależnie, co wywołało rzut kośćmi. Gdy po rzucie kością lub kośćmi wartości na kościach układają się w pokerowy układ „full” – rzucający gracz otrzymuje premię – zabiera jeden żeton koloru takiego, jak jedna kości w parze. Podobnie po wyrzuceniu „strita” – premią jest żeton koloru najwyższej lub najniższej kości. Najmocniejszym i najrzadszym układem jest tzw. trucizna – gdy na wszystkich pięciu kościach jest jedna wartość. Po wyrzuceniu trucizny zabiera się jednemu graczowi wszystkie jego żetony zyskując tym samym serdecznego wroga do końca gry.

Noble Treachery - cards 1

Trzecim i podstawowym źródłem żetonów są zdolności kart. Siła zdolności jest zależna od wartości. Na kartach z wartością bliską 1 (przydatnych w dyplomacji) lub 9 (przydatnych w Wojnie) zdolności są słabsze niż na kartach w wartością bliską 5 (które rzadko mają szanse z pobić inne karty lepszą sumą wartości).

Podsumowanie

Noble Treachery - gameplay

Gra podczas rozgrywki w wariant 3 osobowy. Po środku stołu jest stos Ducha z odkrytą kartą, którą gracze mogą zagrać zamiast karty z ręki.

Noble Treachery jest  grą  łatwą do wyjaśnienia – już po pierwszej turze gracze rozumieją, jak gra się toczy i zaczynają ostro kombinować. Zasady gry powodują, że każda runda jest emocjonująca, możliwe są zwroty akcji i dlatego Noble Treachery wzbudza wśród graczy poczucie rywalizacji. W zależności od sytuacji rozgrywka zajmuje od 30 do 75 minut. Przy wyrównanym poziomie graczy, o wyniku gry decyduje w równej mierze taktyka, umiejętności społeczne (negocjacja i licytacja) oraz los (rozdanie kart i rzuty kośćmi). Takie dobre zbalansowanie elementów zależnych od umiejętności graczy i losowych rzadko się zdarza. Jednak nawet najlepszy gracz nic nie poradzi, gdy pod koniec gry straci dorobek całej gry „zatruty” po rzucie przeciwnika.

Plusy:

  • znakomite ilustracje
  • sporo napięcia w grze
  • zróżnicowane zdolności kart specjalnych
  • pudełko gry dobrze dobrane wielkością do zawartości

Minusy:

  • rozgrywka jest odrobinkę za długa jak na  grę wagi średniej
  • dla dobrej zabawy wymagane jest przynajmniej 4 graczy (jest wariant na 3 osoby, gra jest trochę za mało interaktywna)

Ogółem

Ocena ogółem 5/6

5/6

Grafika/Komponenty

Grafika/Jakość 5,5/6

5,5/6

Grywalność

Grywalność 5/6

5/6

Profil gry w serwisie Board Game Geek

Profil gry na stronie wydawcy

Tekst Rafał Kruczek
Zdjęcia Artur Jaskólski
Gra dla 4-6 graczy od 12 lat (z wariantem 3 osobowym dostępnym na stronie wydawcy)
Czas rozgrywki 45-75 min
Designer:  Jay Meyer
Artyści: Stephanie M. Brown, Dan Frazier, Randy Gallegos i inni
Wydawca:  Great Northern Games

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: