• RECENZJE/REVIEWS

 • WYWIADY/INTERVIEWS

 • Reklamy

Bullfrogs: Solitaire Variant – test Wielkiego Mistrza Isaaca

Zazwyczaj wariant dla pojedynczej osoby traktowany w grach planszowych jest po macoszemu. Do Bullfrogs autor przygotował osobne rozszerzenie. Czy jest interesujące? Po odpowiedź zapraszam do recenzji.

Każdy żabi wojownik musi przejść trening przygotowujący go udziału w taktycznych grach wojennych. Co roku, pod koniec takiego szkolenia młodzi żabi wojownicy są szeregowani według swoich zdolności na polu bitwy. Ranking Wielkiego Mistrza rozdziela tych, którzy są zdolni dowodzić i tych, którzy nadają się jeno tylko na mięso armatnie. Dziś, przyjdzie stanąć w szranki z Isaacem, żywą legendą i najbardziej przebiegłym Wielkim Mistrzem w historii.

Bullfrogs: Solitare Variant zapakowany jest w duży, strunowy woreczek. W środku znajdziemy ciężkie, zielone kości z wygrawerowanymi na nich symbolami. Nie zabrakło również 4-stronnicowej instrukcji na śliskim papierze. Zasady opisane są dość klarownie, choć zabrakło przykładów tłumaczących co trudniejsze prawidła rządzące grą. Również kolory kości z instrukcji różnią się od ich rzeczywistego wyglądu. Na ostatniej stronie spisu zasad znajdziemy tabelkę, gdzie możemy wpisywać swoje postępy w rozgrywce.

Aby przygotować rozgrywkę w wersję solo do gry Bullfrogs musimy z wersji podstawowej pożyczyć kompletny zestaw gracza w jednym kolorze (10 kart  liliowych liści, 14 żab i 2 żaby ryczące), 5 kart startowych oraz 14 zwykłych żab i 1 żabę ryczącą w innym kolorze niż nasz. Następnie rozkładamy 5 kart startowych. Potem tasujemy 10 kart liliowych liści i tworzymy z nich zakryty stos. Żaba rycząca Isaaca jest jedynie znacznikiem, który pokazuje, gdzie aktualnie Isaac się znajduje. Wielki Mistrz rozpoczyna zabawę.

Ruch Isaaca odbywa się na podstawie wyniku rzutu kością ruchu i może się poruszyć w lewo, w prawo, do góry i w dół, jeśli jest on oczywiście dozwolony. Kość akcji decyduje ile czynności (1, 2 lub 3) Wielki Mistrz zrobi w aktualnej kolejce. Dopuszczalne akcje Isaaca to:

 • bump (uderzenie) – Isaac w swojej pierwszej akcji (jeśli jest to możliwe) musi wyrzucić zwykłą żabę gracza z zajmowanego liścia.
 • deploy (rozmieszczenie) – Wielki Mistrz może umieścić maksymalnie 2 zwykłe żaby na liściu, na którym aktualnie się znajduje.

Jeśli Isaac zapełnił jakieś liście rozpoczyna się standardowe punktowanie. Następnie figurka Wielkiego Mistrza przesuwana jest na sąsiedni liść.

Tura gracza polega na pociągnięciu wierzchniej karty ze swojego stosu i jej zagranie. Dalej zasady są niezmienne względem wersji podstawowej gry Bullfrogs. Koniec gry następuje na koniec tury, gdy gracz pociągnie swoją ostatnią kartę. W finałowym zliczaniu punktów brak bonusów za karty gracza w jego kolorze. Od wyniku gracza odejmujemy wynik Isaaca, a następnie porównujemy z 6 poziomowym zakresem – aby zostać Wielkim Mistrzem potrzeba aż 45 punktów.

Pojedynek z Isaacem to nie lada wyzwanie. Mimo wyjątkowo słabych rzutów Wielkiego Mistrza w pierwszej rozgrywce, udało mi się jedynie osiągnąć drugi poziom trudności – żabiego piechura. Szkoda, że nie pokuszono się o dodatkową opcję np. z jakimiś niespodziewanymi wydarzeniami, które mógłbym generować jakiś określony wynik na obu kościach. Na szczęście w porównaniu do wersji podstawowej gra trw zdecydowanie krócej, dostarcza mnóstwa emocji, a do tego zasady nie są zbyt skomplikowane. Bullfrogs: Solitare Variant to porządnie przygotowany produkt, który z pewnością dostarczy wiele emocji lubującym się w samotnych, planszowych potyczkach ze sztuczną inteligencją.

Plusy:

 • proste zasady
 • mnóstwo emocji
 • stosunkowo krótki czas rozgrywki
 • ładne kości

Minusy:

 • nie do końca wykorzystano potencjał dostarczonych kości
 • brak przykładów w instrukcji
 • kolory kości z instrukcji różnią się od ich rzeczywistego wyglądu

 

Ogółem

Ocena ogółem 4/6

4/6

Grafika/Komponenty

Grafika/Jakość 4,5/6

4,5/6

Grywalność

Grywalność 4/6

4/6

Profil gry w serwisie Board Game Geek

Profil gry na stronie wydawcy

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: