• RECENZJE/REVIEWS

  • WYWIADY/INTERVIEWS

  • Reklamy

Ranczo Party – układanka z balonikiem w tle

Pies Pikuś ma urodziny – to niebywała sprawa! Zaprosił wszystkie zwierzęta sąsiadów. Odbędzie się wielkie przyjęcie na polskim ranczo – a graczy czeka niebywały karciany twist i układanka.

O francuskiej grze Dragon z wydawnictwa La Haute Roche pewnie niewiele osób słyszało. Dlatego sporym zaskoczeniem jest, że  Fabryka Kart Trefl-Kraków zdecydowała się na implementacje tej pozycji w zupełnie nowej szacie graficznej – bez smoków, a z wykorzystaniem zwierząt gospodarskich. Autorką Ranczo Party jest Sylvie Barc – francuska projektantka, która ma w dorobku masę gier, a najbardziej znaną jest Tik..Tak…Bum. Całe życie związana jest z grami nie tylko tymi planszowymi, ale również papierowymi grami RPG. Dwukrotnie żonata (pierwszy raz z Juanem Rodriguezem) – obecnie z mężem (Dominique Granger) i dwojgiem dzieci zamieszkuje na farmie w Limousin.

Ranczo Party to niewielkie, kwadratowe pudełko – całkiem ciężkie jak na swoje kompaktowe gabaryty. Wesołe zwierzaki panoszące się po wieczku zachęcają do sprawdzenia, co kryje się wewnątrz opakowania. A w pudełku odnajdziemy 40 przeźroczystych (ale barwionych na zielono), plastikowych żetonów oraz 49 śliskich, średniej grubości kart (które niestety mają tendencję do szybkiego ścierania się boków). Nie zabrakło również wypraski ze sztywnego papieru. Cała tonacja elementów utrzymana jest w różnych odcieniach zieleni. Pierwotną oprawę ilustracyjną dla gry Dragon przygotowali Didier Guiserix. Za nową szatę graficzną odpowiedzialna jest Teresa Zalewska-Hoya. Kreską nieco przypomina prace legendarnego Bohdana Butenko. Nie jest to realistyczne przedstawienie postaci zwierząt gospodarskich, ale nieco prześmiewcze i satyryczne – wszakże to przyjęcie psa Pikusia. Oprawa graficzna może się podobać lub nie, ale layout kart jest bardzo przejrzysty i czytelny. Nie zabrakło w pudełku również instrukcji, która w przystępny sposób przybliża prawidła niezbędne do przeprowadzenia rozgrywki. Ranczo Party to porządnie przygotowana produkcja, a kompaktowość pudełka zachęca do zabrania go na wakacyjne eskapady.

Gra Sylvie Barc to taktyczna układanka, w której zadaniem graczy jest kompletowanie wierszy i kolumn 7 kart, które przedstawiają zwierzęta gospodarskie. Na początku rozgrywki następuje dokładne przetasowanie kart, a każdy z uczestników rozgrywki otrzymuje 7 kart na rękę. Z zakrytej talii wykłada się jedną, która stanowi pierwszy element układanki. Teraz począwszy od pierwszego gracza, w swojej turze aktywny uczestnik zabawy dobiera jedną kartę z talii, a następnie wykłada jedną kartę z ręki obok już karty wyłożonej (w tym samym wierszu lub nad/pod -tworząc tym samym nową kolumnę). Gracze mogą wyłożyć maksymalnie 7 wierszy! Po wyczerpaniu talii uczestnicy zabawy kontynuują rozgrywkę do czasu, aż zostanie im na ręce po jednej karcie.

Urozmaiceniem gry jest mechanika baloników. Oto po wyłożeniu ostatniej (czyli 7) karty w wierszu lub kolumnie gracz otrzymuje 1 żeton zwycięstwa. Dodatkowy punkt otrzymuje się za każde zwierzę z balonikiem we właśnie skomplementowanym wierszu lub kolumnie. Kart specjalnych jest tylko 5, więc ich umiejętne wykorzystanie może stanowić klucz do zwycięstwa.  Autorka przewidziała jeszcze tryb „multi” rozgrywki, który jednak niewiele wnosi nowego do zabawy. Ranczo Party to tytuł, który cechują proste zasady i bardzo krótki czas rozgrywki (pudełkowe 10 minut). To typowa gra imprezowa do pogrania z dziećmi lub początkującymi planszówkowiczami. Brak w nim jednak jakiejś większej głębi lub choćby pomysłu na znaczne zwiększenie regrywalności tego tytułu.

Ranczo Party to ciekawa układanka, która przy pierwszym kontakcie wzbudza spore zainteresowanie. Jednak z partii na partię pierwszy urok powoli znika. Mechanika gry jest bardzo prosta, a poza balonikami nie ma praktycznie żadnych urozmaiceń rozgrywki. Pozycję ratuje jedynie krótki czas zabawy – ot od czasu do czasu można ten tytuł wyciągnąć na stół. Na pewno świetnie się jednak sprawdzi podczas grania z dziećmi i może być nieodzowną pomocą w stawianiu pierwszych kroków w świecie liczb.

Plusy:

  • bardzo krótki czas rozgrywki
  • nieodzowna pomoc dydaktyczna dla dzieci w stawianiu pierwszych kroków w świecie liczb
  • proste zasady

Minusy:

  • słaba regrywalność
  • brak dodatkowych wariantów zabawy
  • karty niestety mają tendencję do szybkiego ścierania się boków

 

 

Ogółem

Ocena ogółem 3,5/6

3,5/6

Grafika/Komponenty

Grafika/Jakość 4/6

4/6

Grywalność

Grywalność 3/6

3/6

Profil gry w serwisie Board Game Geek

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: