• RECENZJE/REVIEWS

 • WYWIADY/INTERVIEWS

 • Reklamy

Catan – spotkanie z legendą

Czy można zostać legendą za życia? Skromny dentysta, który przejął interes po ojcu, z pewnością się tego nie spodziewał. Klaus Teuber stworzył wyspę Catan, która znalazła swoje miejsce w historii gier planszowych. Jeden z najgłośniejszych tytułów po 20 latach od pierwszego wydania – doczekał się już 5 edycji. Zapraszam do spotkania z legendą!

Catan to niesamowicie utytułowana gra planszowa. Jak do tej pory zdobyła następujące wyróżnienia:

Die Siedler von Catan (Osadnicy z Catanu) po raz pierwszy ukazali się w 2005 roku nakładem niemieckiego Kosmosu. Za anglojęzyczną edycję tytułu odpowiedzialny jest amerykański Mayfair Games (którego wersja też jest przedmiotem niniejszej recenzji). Po 20 latach, w 2015 roku nastąpiły 2 wielkie zmiany związane z grą. Nakładem ukazała się już 5 edycja tytułu (powróciły drewniane elementy, które zostały w 4 wydaniu zastąpiono plastikiem). Ujednolicono również nazewnictwo wszystkich gier z serii na całym świecie. Obecnie jedynym słusznym tytułem jest Catan.

Autorem gry Catan jest niemiecki projektant Klaus Teuber (koniecznie przeczytajcie nasz wywiad z nim). Po obowiązkowej służbie wojskowej ożenił się z Claudią. Potem studiował chemię, ale jej nie ukończył. Został technikiem dentystycznym, pracował u ojca, a potem przejął po nim biznes. W między czasie projektował gry planszowe. 4 razy zdobył prestiżowy tytuł Spiel de Jahres za gry: Brabarossa (1988), Hoity Toity (1990), Wacky Wacky West (1991) oraz Catan (1995). Ma troje dzieci (córkę i dwóch synów). W 2002 roku ze swoim pierworodnym, Guido założył Catan GmbH, które rozporządza prawami do znanej serii. Oczywiście tworzy też zupełnie nowe pozycje, jak choćby zeszłoroczny tytuł w pirackich klimatach – Norderwind (recenzję tytułu znajdziecie na naszych łamach).

Tak się robi wypraski!

Nowe, 5 wydanie gry Catan odchodzi od klasycznego, kwadratowego pudełka (znanego choćby z  Ticket to Ride) na rzecz podłużnego prostokąta. Wieczko zdobi oczywiście wielkie, zachodzące słońce – znak firmowy serii i… od dawna już zastrzeżony znak handlowy! Kolejnym znakiem czasów jest obecność w pudełku mnóstwa materiałów marketingowych. Jest i naklejka, informacja o nadchodzących mistrzostwach, reklama wersji elektronicznej gry oraz bogaty katalog produktów. Pod tą stertą materiałów znajdziemy wyśmienitą plastikową wypraskę, która pozwala posegregować wszystkie elementy zestawu. W 5 edycji Catanu powracają drewniane znaczniki (osady, miasta oraz drogi) w 4 kolorach graczy (pomarańczowym, czerwonym, niebieskim i o barwie jasnego, niepomalowanego drewna). W pudełku znajdziemy również 2 kości sześciościenne z ciekawym twistem (czerwona ma żółte oczka, a żółta z kolei ma czerwone oczka).  I oczywiście nie można zapomnieć o grubych, tekturowych, śliskich znacznikach i kafelkach (w tym pomocach gracza!). Niestety w tym wydaniu tekturowe elementy bardzo ciężko wypycha się z wyprasek i często zostajemy z naderwanymi elementami. Karty są na śliskim, średniej grubości, ale niesamowicie giętkim papierze. Jedynie moje obawy budzi pudełko, do którego musimy ciągle wkładać karty – szkoda, że nie przewidziano dla nich po prostu osobnej komory w wyprasce. Złodziej w tej edycji jest… drewniany i przypomina bardziej boginię płodności z prehistorii niż sprytnego złodziejaszka. Oprawa graficzna Catana jest przepyszna, a odpowiada za nią najbardziej utalentowany ilustrator w branży gier planszowych czyli sam Michael Menzel. W niesamowity sposób oddaje atmosferę nieco sennej, nieco idyllicznej, średniowiecznej wsi. Instrukcja do Catana to najbardziej kompleksowy zbiór reguł jaki kiedykolwiek widziałem. I mamy poglądowy opis rozgrywki, dokładne zasady, a nawet alfabetyczny almanach pojęć występujących w grze. 5 edycja Catana pod względem jakości komponentów, jak i oprawy graficznej pozostaje produktem z najwyższej półki. Brawa dla Mayfair Games!

Komu surowiec, komu?

Fabuła gry Catan nie jest zbyt złożona. Oto jesteśmy jednym ze śmiałków, którzy odkrywają sekrety wyspy Catan, jednocześnie starając się zostać najpotężniejszą personą, na tym skrawku ziemi. Całą zabawę zwycięży ten, kto jako pierwszy zbierze 10 punktów zwycięstwa.

Plansza w grze Catan zbudowana jest z 19 heksów (zaznaczanych specjalnymi żetonami numerów), które otacza ramka z wodą. Klaus Teuber przewidział początkowe rozstawienie dla początkujących, standardowy setup oraz totalnie losowe przygotowanie rozgrywki. Jest w czym wybierać! Warto wspomnieć, że heksy na mapie produkują określone karty zasobów. Wzgórza (hills) dostarczają cegły (brick), las (forest) oferuje drewno (lumber), z gór (mountains) wydobywamy rudę (ore), z pól (fields) zbieramy zboże (grain),  na pastwisku (pasture) wypasamy owce, z których pozyskamy wełnę (wool), a pustynia (desert) nie produkuje nic. Pozyskane karty zasobów (resource cards) zawsze trzymamy zakryte na ręce. Po początkowym rozstawieniu 2 osad (settlements) i 2 dróg (roads) i pozyskaniu startowych surowców możemy zacząć zabawę. Rozgrywka toczy się przez szereg postępujących po sobie tur, aż któryś z graczy nie ogłosi w swojej kolejce, że zebrał 10 punktów zwycięstwa i tym samym wygrał partię. Jak wygląda przebieg zabawy? Aktywny gracz w swojej turze (w tej kolejności):

 1. produkuje surowce – w tym celu rzuca dwoma kośćmi, a ich zsumowany wynik określa pole, które produkuje w tej kolejce. Wszyscy gracze, którzy posiadają osady (miasta) sąsiadujące ze wskazanym heksem otrzymują  1 (2) kartę zasobu określonego typu.
 2. handluje – czyli wymienia się surowcami: z innymi graczami (w dowolnej kombinacji), przy użyciu portu (3:1 czyli 3 te same dobra w zamian za 1 wybrane lub 2:1) lub z bankiem (4:1).
 3. buduje – płacąc kartami surowców możemy wznosić osady, miasta (cities) oraz drogi. Można również nabywać karty rozwoju (development cards).

Zdecydowanie najciekawszym rozwiązaniem mechanicznym w Catanie jest system produkcyjno-wymienny. Surowce możemy pozyskać nie tylko w swojej turze, ale i kolejce przeciwnika. Sporo zależy nie tylko od miejsca, gdzie znajdują się nasze osady (miasta), ale także od naszych zdolności negocjacyjnych. Gdy jednak nie idzie nam dogadywanie się z przeciwnikiem – możemy sięgnąć po asa w rękawie czyli karty rozwoju. Klaus Teuber przewidział ich 3 rodzaje:

 • fioletowe (rycerz) – które pozwalają na przemieszczanie złodzieja, a także budowy największej armii czyli posiadanie największej liczby zagranych kart z rycerzami).
 • zielone (rozwój) – po zagraniu dają graczowi natychmiastowe, jednorazowe, ale znaczne korzyści.
 • pomarańczowe (punktowe) – dostarczają dodatkowych punktów zwycięstwa.

Elementem, który ma wyrównywać szansę między graczami jest złodziej. Jeśli na kościach wypadnie 7 to rzezimieszek wkracza do gry. Aktywny gracz wybiera heks, gdzie umieszcza złodzieja – od tej chwili obszar ten nic już nie produkuje. Następnie może zabrać jednemu z uczestników rozgrywki losową kartę zasobu z ręki, o ile oczywiście ma on osadę (miasto), które graniczy z „zablokowanym” heksem. Punkty zwycięstwa w czasie rozgrywki pozyskujemy za osady (1), miasta (2), karty rozwoju oraz kontrolę nad kaflami specjalnymi: za najdłuższą drogę (2) oraz największą armię (2).

Dużym plusem gry Catan są stosunkowo proste zasady rozgrywki oraz krótki czas zabawy. Zmienna plansza i element negocjacyjny oferują sporą niepowtarzalność toczonych partii. Na minus należy zaznaczyć zasadę rozmieszczania nowych osad, które wznosimy – bardzo ją ciężko wytłumaczyć współgraczom oraz brak wariantów urozmaicających i rozbudowujących rozgrywkę (oczywiście jest sporo dodatków, ale zabrakło choćby znanych ze Star Trek Catan kart postaci). Gra się bardzo przyjemnie, ale chciałoby się znaleźć w pudełku nieco więcej „mięsa”, które pozwoliło by na efekt „wow”, którego oczekujemy od tytułu-legendy!

Jedna z trzech!

Catan, Ticket to Ride oraz Carcassonne – to wielka trójka nowoczesnych gier planszowych. To pozycje idealne na początek, aby pokazać innym, że gry to coś więcej niż Chińczyk czy Monopoly. Bardzo trudno oceniać już przecież klasyczne tytuły panteonu planszówek. I nie dlatego, że nie wytrzymały próby czasu, bo mechanicznie nadal trzymają się wyśmienicie, ale dlatego, że obrosły już nie małą legendą. Catan jako gra dla początkujących sprawdza się idealnie – mamy i ciekawą, świeżą mechanikę, ale i proste zasady, które jednak pozwalają na sporo kombinowania. W pudełku z wersją podstawową zabrakło jednak jakichś wariantów rozbudowujących rozgrywkę. Po 20 latach od pierwszego wydania gry Catan standardem w planszówkach powoli się staje opcja możliwości wyboru kilku elementów z szerszej ich puli – co zdecydowanie czyni każdą partię niepowtarzalną i unikalną. Z Catanem jest tak, że jeżeli chcemy czegoś więcej, czegoś nowego musimy sięgnąć po dodatki. Nie jest to złe, ale pozostawia pewien nie dosyt. No cóż albo nabywamy rozszerzenia albo sięgamy po inne tytuły. Ale oczywiście Catan mechanicznie i oczywiście na początek przygody z nowoczesnymi grami planszowymi sprawdza się wyśmienicie!

Plusy:

 • wysoka jakość wykonania
 • grafiki Michaela Menzela
 • świetna wypraska na elementy
 • proste i klarowne zasady
 • stosunkowo krótki czas rozgrywki

Minusy:

 • problemy z wypychaniem tekturowych elementów
 • brak dodatkowych wariantów rozbudowujących rozgrywkę

Ogółem

Ocena ogółem 4,5/6

4,5/6

Grafika/Komponenty

Grafika/Jakość 5/6

5/6

Grywalność

Grywalność 4/6

4/6

Profil gry w serwisie Board Game Geek

Profil gry na stronie wydawcy

Reklamy

Komentarzy 19

 1. […] z podstawki. Niestety problem z ich wypychaniem z wyprasek, o którym sygnalizowałem przy okazji recenzji wersji podstawowej, nadal istnieje. Uroczo wyglądają figurki statków, a cieszy najbardziej, że nie odbiegają […]

 2. Thanks for ones marvelous posting! I truly enjoyed reading it, you
  might be a great author.I will make certain to bookmark your blog and
  definitely will come back in the foreseeable future.
  I want to encourage yourself to continue your great posts, have a
  nice weekend!

 3. Wenns ums kostenlos ficken geht, muss man hin und wieder auch unkomfortable Bumsurgien in Kauf nehemen.

 4. Very good article. I certainly love this website.
  Continue the good work!

 5. MuskSpeak is a language that describes every day components of
  life as exactly what they truly, actually are.

 6. The British, American and French primal cuts all differ in some respects.

 7. Hi there, all is going perfectly here and ofcourse every onee is
  sharing facts, that’s truly fine, keep up writing.

 8. How much did we give the housekeeper final year?” And that is a regular thing
  for me to say.

 9. Fantastic blog you have here but I was wondering if you
  knew of any user discussion forums that cover the same topics talked
  about here? I’d really like to be a part of community where
  I can get responses from other experienced people that share the
  same interest. If you have any recommendations, please let me know.

  Thanks!

 10. Nail Art – Eine Bewegung begeistert die Menschen!
  Modellierte Nägel sind stets perfekt behandelt und kennzeichnen Schönheit.
  Jedoch was steckt in Wirklichkeit dahinter? Wer sich mit der Thematik „Naturnagelverstärkung” befasst, fühlt
  sich zusehends von der Schar an verschiedenen Bezeichnungen und
  Ausstattungen erschlagen. Nageltattoos, Nagelpiercings,
  Bananenfeilen, Nagelfräser ,,usw., sind in der Lage den Unwissenden sehr wohl einfach aus dem Konzept zu bringen. Darum unterweisen unsere Artikel bezüglich Materien über Gelnägel.
  Auf diese Weise lesen Sie innerhalb unserer Seite nützliche Aufsätze wie etwa „Sind Kunstnägel gesundheitsschädlich?“ ebenso wie andere nützliche
  Empfehlungen. Außerdem stellen unsere Verfasser außerdem eine
  große Anzahl Schritt-für-Schritt-Erklärungen wie Sie Nailart alleine anfertigen können. An dieser Stelle erhält man gewiss was man will.

 11. You’ll find two types of security that can be either based on what
  to sell a put option lets you sell out of their information. A call
  option gives the owner of the option. Buying and selling,
  lots of the goods at a certain security, he doesn’t acquire a
  commission.

 12. Awesome blog you have here but I wass curious about if you
  knew of any forums that cover the same topics talked about in this article?I’d really love to
  be a part off community where I can get feedback from other
  knowledgeable people that share thhe same interest. If you have any recommendations, please let
  me know. Thank you!

 13. You are so interesting! I don’t think I have
  read aything liike this before. So great to discover
  someone with some original houghts on his topic. Really.. thanks for starting this up.
  This webste is something that is required on the web, someone with a bit of
  originality!

 14. Do you mean water polo just isn’t a hard sport.

 15. This web site really has all the info I needed
  about this subject and didn’t know who to ask.

 16. This iis my firt time pay a vosit at here and i am truly pleassant to read all at alone place.

 17. Also, if you want to outsource your SEnuke TNG Bonus Bonus
  demands to SEnuke TNG Bonus Bonus firm, it is beneficial
  to understand the jargon so you can select the suitable SEnuke TNG Bonus Bonus service supplier for all your needs.

 18. However you should not return right away but book a cruise in 4 hours
  cruise in Halong bay and have lunch on board, about 50 usd only and you will
  have a memorable experience with a Vietnamese style lunch in the middle of the bay, admire the caves and grottoes, kayaking among the blue lagoons.
  Independent travellers are likely to find that a 2- or 3-day tour to popular destinations
  within Vietnam, such as the Mekong Delta, Sapa or Halang Bay, is much less expensive than putting together myriad activities, lodging and
  meals separately. We thought it was pleasant enough just to
  walk along the banks of the river and enjoy the
  sights without having to partake in a cruise.

 19. This is why we have been attempting to display as considerably information necessary as possible, so as to unblock games at college and provide a way out for students.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: