• RECENZJE/REVIEWS

 • WYWIADY/INTERVIEWS

 • Reklamy

Boss Monster 2: The Next Level – lepiej i więcej!

Niewiele gier ufundowanych na amerykańskiej platformie crowdfundingowej Kickstarter odnosi później ogromny sukces w zwykłej, detalicznej sprzedaży. Ta sztuka udała się grze Boss Monster, której samodzielny dodatek trafił niedawno na półki sklepowe. Czy powtórzy fenomen poprzedniej części? Odpowiedzi szukajcie w naszej recenzji.

Boss Monster 2: The Next Level to nawiązanie do klasycznych, komputerowych gier z charakterystyczną, rozpikselowaną grafiką. Skoro wraca moda na retro w grach wideo, to i nostalgia może przyciągnąć do podobnej tematyki w planszówkach.

Popis Calverta

Pudełko z grą jest niewielkich gabarytów – podłużne i wyjątkowo ciężkie. Warto zauważyć, że opakowanie Boss Monster 2 jest zrobione z 2 razy grubszej tektury niż większość innych produkcji planszówkowych. W odróżnieniu od czarnej stylistyki wersji podstawowej, tym razem postawiono na srebrne tło. Ilustracja z wieczka przedstawia smoka, który poraża magiczną laską bohatera, który właśnie chciał się zmierzyć z monstrum. Wszystko oczywiście utrzymane w rozpikselowanej oprawie – zdecydowanie zachęca do zajrzenia do wnętrza pudełka. Pod wieczkiem znajdziemy elegancką, plastikową wytłoczkę (z wyżłobieniami na palce), która mieści 160 grubych, śliskich kart (ale bez koszulek). Tło kart jest dość ciemne, dlatego koniecznie trzeba grać w dobrze oświetlonym pomieszczeniu. Za to layout kartoników jest bardzo czytelny, a wykorzystane na nich ikony są mocno intuicyjne. To co przyciąga nabywców do gry Boss Monster 2 to zdecydowanie ilustracje na kartach. Za oprawę graficzną odpowiedzialny jest Darren Calvert, który posiada naprawdę imponujący dorobek twórczy (sami sprawdźcie tutaj!). Rysunki są naprawdę bardzo udane i pełne nawiązań do elementów współczesnej popkultury, ze szczególnym uwzględnieniem gier zarówno wideo jak i fabularnych. Na zestaw z grą składają się jeszcze: krótki przewodnik wprowadzający do zasad oraz szczegółowa instrukcja – wszystko na śliskim papierze, w kolorze i z mnóstwem przykładów. Do szczęścia zabrakło chyba tylko jakichś niewielkich ściąg dla graczy. Wydawnictwo Brotherwise Games wciąż dba o wysoką jakość swoich produkcji!

Novum na kartach

Mechanikę i ideę gry szczegółowo przedstawiono w recenzji wersji podstawowej, dlatego teraz przyjrzymy się zmianom jakie nastąpiły w sequelu.

Boss Monster 2 posiada już 12, a nie tylko 8 kart Bossów, a do tego 9 z nich ma zdolność, która trwa do końca gry, a nie tylko podczas wyłożenia 5 Pomieszczenia. Postawiono też na większe zróżnicowanie kart Pomieszczeń. Teraz mamy już 43 unikalne wzory (a nie 31), a do każdy duplikat posiada zupełnie inną ilustrację! Tym razem twórcy gry chcieli dać graczom możliwość większego wyboru na początku rozgrywki. Początkowa ręka uczestnika rozgrywki to nadal 5 Pomieszczeń i 2 Czary, ale zasada o odrzucaniu 2 kart stała się już opcjonalna. W Boss Monster 2 pojawiło się zupełnie nowe słowo kluczowe – uncover (odkryte). Pomieszczenie jest odkryte, gdy zostanie zniszczone Pomieszczenie nad nim. Tym samym cześć kart zyskała możliwość aktywowania ich mocy, gdy zostanie usunięta karta, którą „nadpisaliśmy” wcześniej wyłożone Pomieszczenie. Tym razem skupiono się na podziale Pomieszczeń na 5 głównych typy:

 • Wojownika – który zabija bohaterów w klasyczny, staromodny sposób. Spotkamy tu wyłącznie krwiożercze potwory, która zadają mnóstwo obrażeń, a Czarów wcale nie trzeba używać.
 • Złodzieja – który jest równie niebezpieczny dla bohaterów, jak i władców podziemi. Natrafimy tu wyłącznie na pułapki, które zadają obrażenia w zamian za określony koszt – często trzeba nawet odrzucić jakieś Pomieszczenie i nasz loch niebezpiecznie się pomniejsza.
 • Maga – który dają dostęp do Czarów. Spotykamy tu miejsca, które pozwalają przede wszystkim pozyskiwać karty Czarów, a czasem dezaktywować moce innych Pomieszczeń.
 • Kleryka – który nagradza za jego korzystanie. Czasem zmusimy nawet przeciwnika do odrzucenia karty, ale przede wszystkim zyskamy zdolności specjalne, które możemy aktywować w określonych przypadkach, a często w wyniku interakcji ze stosem odrzuconych kart.
 • Hybrydowy – który pozwala łączyć efekty z efektami innych Pomieszczeń.  Posiada zdecydowanie słabsze zdolności i zadaje małe obrażenia, ale za to posiada aż 2 symbole skarbu.

Ciekawą opcją jest również wprowadzenie mrocznych bohaterów (Dark Heroes) z mniejszą ilością punktów życia niż ci klasyczni, którzy posiadają ich 8. Posiadają oni za to możliwość zwiększenia ich witalności czasowo poprzez odrzucenie przez oponenta określonego typu pokoju. Podobnie zaimplementowano to do Pomieszczeń, gdzie odrzucamy jakąś kartę, aby uzyskać określony efekt. Novum są również bohaterowie hybrydowi (Hybrid Heroes), którzy niebezpieczni są z 2 powodów. Pierwszy to posiadanie 2 różnych  symboli skarbów, a drugi to posiadanie specjalnej umiejętności, której to nie posiadają zwyczajni bohaterowie. Nie można zapomnieć również o epickich Czarach (Epic Spells), które po spełnieniu odpowiednich wymagań, pozwalają odblokować potężniejsze wersje efektów.  Pojawiło się również 5 wariantów, które mogą zdecydowanie urozmaicić zabawę. Choć są to zazwyczaj 2 zdania opisu – cieszą nowe opcje działania.

Sequel lepszy od pierwowzoru

Twórcom gry Boss Monster 2 zależało na tym, aby zasady gry i wersji podstawowej, jak i dodatku nie uległy zmianie. Doskonale się im to udało! Wszelkie nowinki przenieśli nie do instrukcji, a bezpośrednio na karty. Mimo podobnej objętości w obu wersjach – możliwości w sequelu jest zdecydowanie więcej. Sam się dziwie, że gra się zdecydowanie przyjemniej a różnica jest tylko w 5 kartach! (O dziwo poprawiono wszystkie braki wersji podstawowej) Boss Monster 2 to gra zrobiona z myślą więcej tego samego, ale i więcej tego dobrego. Zdecydowanie się udało!

Plusy:

 • proste zasady
 • świetne, pikselowe grafiki
 • ciekawe urozmaicenia mechaniczne
 • wysoka jakość wykonania
 • krótki czas rozgrywki
 • nareszcie nowe warianty zabawy

Minusy:

 • brak kart pomocy dla graczy
 • wypraska nie pomieści kart w koszulkach
 • losowość wciąż może dokuczać

 

Ocena ogółem 5/6

5/6

Grafika/Komponenty

Grafika/Jakość 5/6

5/6

Grywalność

Grywalność 5/6

5/6

Profil gry w serwisie Board Game Geek

Profil gry na stronie wydawcy

Reklamy

Jedna odpowiedź

 1. […] gry Boss Monster (tutaj przeczytacie naszą recenzję części pierwszej i sequela) pokazał, że ludzie, którzy w młodości grali w gry wideo, skorzy są do sentymentów i […]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: